Mi köze a vakmajomnak a befektetéshez? Nagyon is sok, máris beavatlak a részletekbe.
Burton Malkiel a “Bolyongás a Wall Street-en” című könyvében leírta, hogy szerinte a befektetési alapkezelők „tudás” alatt a nagy semmit adják el, s ezért jár szerintük nekik az alap teljes
- állományából 1,5-3% évente,
- mert az alapot aktívan menedzselik,
- mert a tudásuk és jó döntéseik sokkal többet hoznak az alap, így a befektetők számára.
Burton viszont azt állítja, hogy ha egy majom szemét bekötjük és a kezébe egy darts-nyilat adunk azért, hogy azt a Wall Street Journal részvényadatokat tartalmazó oldalára dobálja, mi pedig a bekötött szemű majom által véletlenszerűen eltalált részvényeket megvesszük és megtartjuk azokat; legalább olyan eredményt érhetünk el, mint a befektetési alapkezelők.
Viccesnek ahogy a „vakmajom” dobálja a dartsot, de ezt az elméletet kipróbálták már sokan, többek között maga a Wall Street Journal is éveken át közölte a „vakmajom portfólió” eredményeit. A „stratégia” eredménye már az első száz nap után verte a profik 39%os hozamát és az idő múlásával még javult ez az arány.
A véletlenszerűen kiválasztott portfólió és a tőzsdeindexek
Ha a véletlenszerűen kiválasztott portfólió, vagy csak egyszerűen a tőzsdeindex megvásárlása semmivel nem hoz rosszabb eredményt, mint a befektetési szakemberek mindenféle tudományos, elemzett és drágán kezelt portfóliója, akkor mi értelme ezért évi több százalékos díjat fizetni Neked, mint befektetőnek?
Az imént említett könyv 1973-as megjelenése után (az aktívan kezelt és magas költségű befektetési alapok helyett) kezdtek elterjedni az indexkövető alapok. Ezek egyszerűen lemásolják egy-egy tőzsdeindex összetételét, így ugyanazt a teljesítményt hozzák, mint maga a tőzsdeindex, eltekintve a költségektől. Aztán megjelentek az ETF-ek is, amelyek már tőzsdén kereskedett alapok voltak, és költségük alacsonyabb az indexkövető alapokénál.
Úgy látszott, hogy a befektetési alapkezelők által aktívan kezelt alapok átlagosan semmivel sem tudnak jobb eredményt elérni, mint az egyszerű tőzsdeindexeket lemásoló, passzív alapok, sőt a befektetőknek hosszú távon veszteséget termeltek csak a magasabb költségeik miatt.
Ismét jöttek a majmok
2012 végén a Research Affiliates, majd 2013-ban az angliai Cass Business School megjelentetett egy-egy tanulmányt. Számítógéppel újraszimulálták a majmok választását: 43 évet felölelően, véletlenszerűen kiválasztva tízmillió portfóliót. A majmok 98%-ban nem csak a profikat, de még magukat a tőzsdeindexeket is 1,7%-kal megverték. Ez hosszú távon nagyon klassz eredmény, pláne ha egy bekötött szemű majom érte el.
Hogyan érhetsz Te is el ilyen eredményt?
Nem bonyolult a dolog: a tőzsdeindexekben általában a legnagyobb cégek szerepelnek a méretük szerint súlyozva.
Nézzük a magyar BUX tőzsdeindex összetételét. Jelenleg 14 részvényt tartalmaz:
- 33,78% OTP részvény,
- 27,15% MOL részvény,
- 23,08% Richter részvény,
- 11,01% Magyar Telekom, és további 10 részvény 0,05 és 0,98% közötti részesedéssel.
Ha meg akarod venni a BUX-indexet, akkor egymillió forintból venned kell:
- 337.800 forintért OTP részvényt,
- 271.500 forintért MOL részvényt, stb.
Ekkor a portfóliód hűen fogja követni a BUX index változását.
Csakhogy jelenleg a magyar értéktőzsdén 64 cég részvénye forog, ebből csak 14 van a BUX indexben.
A majmok mind az 64 cég részvényét egyenlő arányban találják meg, teljesen mindegy a cég mérete és a részvényeinek a száma. A portfóliójukban a véletlenszerű kiválasztás miatt túlsúlyban lesznek a kisebb cégek.
Egy kisebb cég részvényeitől a sokkal magasabb kockázat miatt a befektetők sokkal nagyobb hozamot várnak el, mint egy nagy és ismert cég részvényeitől. Így lehetséges az, hogy a majmok portfóliója sokkal jobb eredményt hozott, mint a tőzsdeindexek.
Ha a kockázatot, a sok mutatószámot is figyelembe vennénk, már nem lenne jobb az így kiválasztott portfólió, mint egy index teljesítménye.
Konklúzió
Mielőtt ámulatba esel egy-egy alapkezelő teljesítményétől, nézd meg azt is, milyen kockázatot vállalt fel a teljesítményért.
Ha részvényekbe szeretnél befektetni, bátorítson az, hogy ha a vakmajmok jobb teljesítményű portfóliókat hoztak létre, mint a profik, akkor te sem tudod nagyon elszúrni.
Van kérdésed? Tedd fel! Segítségre van szükséged? Jelentkezz értékesítés mentes pénzügyi tanácsadásra.
Biztos anyagi hátteret, nyugodt életet kívánok Neked!
Papszt Kriszta az anyagi biztonságra vágyók pénzügyi tanácsadója +36 30 737 5074 kapcsolat@papsztkriszta.com |