Kiderültek a felsőoktatási felvételi ponthatárok, hamarosan kezdődik a tanév, és sok felsőoktatási intézményben tanuló diáknál kerül napirendre a tandíj, albérlet, megélhetési költségek kérdése. Sokan gondolkodnak azon felvegyél-e vagy sem a diákhitel. Segítségként íme néhány infó a diákhitelekről.
Mi is az a Diákhitel?
Kétféle diákhitel közül választhatsz:
- a Diákhitel 1 szabad felhasználású, azaz a lakhatási és életviteli költségeidet is fedezheted belőle. Összege havi max. 50.000 Ft.
- a Diákhitel 2 csak tandíjra vehető igénybe, a folyósított összeget a képző intézmény (egyetem, főiskola) kapja meg.
Van-e kockázata a diákhitel igénybe vételének?
Mint minden pénzügyi megoldásnak, a diákhitelnek is vannak kockázatai.
Ha felveszed a diákhitelt, térj át a buddhista vallásra. Ha vissza akarod fizetni, egyszerűen muszáj hinned a reinkarnációban.
Egyébként ezekre az egyszerű szabályokra figyelj, mert ezek betartásával minimalizálhatod a Diákhitelben rejlő kockázatokat:
Mindkét Diákhitel
- napi kamatozású, azaz a hitelfelvétel első napjától a visszafizetés napjáig, napi szinten halmozódik a tőketartozásodra a kamat.
- ún. kamatos kamattal számolódik, azaz a meg nem fizetett kamat minden év végén tőkésítésre kerül. Ennek megfelelően, ha a Diákhitel felvétele mellett döntesz, tisztában kell lenned azzal, hogy a felvett hitelösszeg a visszafizetés megkezdését követően is nőhet.
Ha lehetőséged van rá, már a tanulmányi évek alatt kezdj előtörleszteni, így közvetlenül a tőketartozást is tudod csökkenteni.
A Diákhitel1 félévente változó kamatozású hitel, ezért ha ezt veszed igénybe, kövesd nyomon a kamatláb változását! A Diákhitel 1 kamata tavaly a második félévben csak 4,9 százalék volt, ez 1-2 éven belül könnyen felemelkedhet akár 10 százalékra is. A Diákhitel 2 esetében ez a kockázat nem áll fenn.
A Diákhitel 1 esetében felvehető összeg havi lebontásban aprópénznek tűnik, nyom nélkül el lehet költeni a napi kiadásokra. De a teljes tanulmányi idő alatt több millió forint adósság felhalmozódik fel.
A törlesztés első 2 évében a minimálbér alapján történő kötelező törlesztés összegei olyan alacsonyak, hogy jellemzően nem fedezik az éves szinten, a tőkére számított kamatot.
A Diákhitel törlesztését a hallgatói jogviszonyod megszűnését követő negyedik hónapban kell megkezdened, ez alól nem jelent felmentést az sem, ha regisztrált álláskereső leszel, mert rögtön nem tudsz elhelyezkedni a friss diplomáddal. Ha fizetési nehézségbe ütköznél, mielőbb vedd fel a kapcsolatot a Diákhitel Központ ügyfélszolgálatával, és tájékozódj a fizetéskönnyítési lehetőségeidről!
A Diákhitel törlesztésnek minden hónap 12. napjáig meg kell érkeznie a Diákhitel számlaszámára. Amennyiben ez nem történik meg, hátralékba kerülsz, lejárt tartozásodra az ügyleti kamatnál magasabb késedelmi kamat kerül felszámításra. Hogy ezt elkerüld, az utalást néhány nappal korábban indítsd el!
Ami a diákhitel mellett szólhat:
Ha nem állami támogatott szakra, vagy külföldi egyetemre nyertél felvételt, és hiányszakmát tanulsz, akkor tekinthető jónak a Diákhitel 2 igénybe vétele. Egy neves egyetemen megszerzett, hiányszakmában szerzett diploma sokat ér, így a kezdő fizetés is magasabb lehet, amelyből akár 30 éves korodra vissza tudod fizetni a tartozásod, ha a fenti „szabályokat” betartod.
Create your own infographics
Maradt még benned kérdés?
Ha valódi, objektív pénzügyi tanácsra, segítségre van szükséged, kattints ide!>>
Biztos anyagi hátteret, nyugodt és boldog életet kívánok!
Papszt Kriszta az anyagi biztonságra vágyók pénzügyi tanácsadója, jó(l)lét mentora +36 30 737 5074 kapcsolat@papsztkriszta.com |