A Polgári Törvénykönyv nemrég beadott módosítása szerint keményednek a szülőtartásra vonatkozó rendelkezések. Mivel fog járni a szülőtartási kötelezettség rád nézve, ha aktív kereső korú vagy??
A 2011 óta hatályos Alaptörvény, valamint 2013 óta a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) rendelkezései előírják, hogy a nagykorú gyermekek kötelesek gondoskodni a rászoruló szüleikről.

A Ptk. szó szerint előírja ezt a kötelezettséget a gyermekek számára.

Miért meglepő a szülőtartási kötelezettség előírása?

Azért, mert felülír egy százéves hallgatólagos társadalmi megállapodást az egymást követő generációk között.
A társadalombiztosítás anno azért jött létre, hogy az idősek eltartásának terhét társadalmi kötelezettséggé tegye. Ez jelenleg is még működő felosztó-kirovó rendszer, s ennek a nyugdíjrendszer lényege, hogy a mindenkori aktív dolgozók fizetik a járulékot, amelyet szétosztanak a nyugdíjasok között.

Szendvics-generáció

Ha aktív kereső vagy, s nem mentél még külföldre dolgozni, akkor Te is „szendvics” vagy, hiszen az államkasszába történő járulékfizetési kötelezettséged változatlanul fennmarad, így fizeted a kereseted után a nyugdíjjárulékot, másrészt majd külön eltartod a rászoruló idős szüleidet, azaz teljesíted majd a gyermeki eltartási kötelezettségedet is.

S persze, ha van saját kiskorú, még keresőképtelen gyereked, akkor őt is el kell tartanod.

Mivel az alaptörvényi szülőtartási rendelkezést polgári bíróság előtt peresíthető kötelezettségként szerepel a Polgári Törvénykönyvben, ezért eléggé pénztárcába vágó kérdés.

Te, mint eltartásra kötelezett nagykorú gyermek nem gondoskodsz rászoruló szüleidről , akkor jövedelmednek a felét is elérheti a szülőtartásdíj címén levonható összeg.

Ha pedig valaki más segít a rászoruló szüleidnek helyetted (például a szomszéd, vagy egy térítés ellenében ellátást nyújtó intézmény), akkor ez a harmadik személy is beperelhet a költségei megtérítése érdekében.

A téma kapcsán vendég voltam a TV2 Mokka-ban 2016.november 15-én.

 

A saját szemeddel olvasd el vonatkozó törvényeket

Magyarország Alaptörvénye

(2011. április 25.)

XVI. cikk

(3) A szülők kötelesek kiskorú gyermekükről gondoskodni. E kötelezettség magában foglalja gyermekük taníttatását.

(4) A nagykorú gyermekek kötelesek rászoruló szüleikről gondoskodni.

2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről

4:196. § [A tartásra kötelezettek köre és a tartási kötelezettség sorrendje]

(1) A tartási kötelezettség – ha e törvény eltérően nem rendelkezik – az egyenesági rokonokat terheli egymással szemben.

(2) Tartási kötelezettsége áll fenn elsősorban a szülőnek a gyermekével és a nagykorú gyermeknek a rászoruló szülőjével szemben.

(3) Ha a tartásra jogosult gyermeknek tartásra kötelezhető szülője nincs, eltartása távolabbi felmenőire hárul.

(4) Ha a tartásra jogosultnak nincs gyermeke, távolabbi leszármazói kötelesek őt eltartani.

(5) A tartásra jogosulthoz a leszármazás rendjében közelebb álló rokon tartási kötelezettsége a távolabbi rokonét megelőzi.

(6) A tartásra szoruló személy nem érvényesíthet tartási igényt rokonával szemben arra hivatkozva, hogy tartási jogosultságát érdemtelensége miatt a tartás sorrendjében közelebb álló rokonával szemben nem érvényesíthetné.

4:199. § [A mostohaszülő és a nevelőszülő tartása]

(1) A mostohagyermek a tartásra szoruló mostohaszülőjét akkor köteles eltartani, ha a mostohaszülő az ő eltartásáról hosszabb időn át gondoskodott.

(2) Az (1) bekezdésben foglalt feltételekkel köteles eltartani a nevelt gyermek azt a személyt, aki róla saját háztartásában hosszabb időn át ellenszolgáltatás nélkül gondoskodott, és nem vér szerinti-, örökbefogadó- vagy mostohaszülője (a továbbiakban: nevelőszülő).

4:200. § [A tartásra jogosultság sorrendje a vér szerinti és a tényleges családi kapcsolatokban]

Tartásra jogosult

a) a vér szerinti gyermek, a mostoha- és a nevelt gyermek egy sorban; illetve

b) a vér szerinti szülő és – ha a jogi feltételek egyébként fennállnak – a mostohaszülő és a nevelőszülő egy sorban.

4:204. § [A tartás mértékének és módjának meghatározása]

A tartás mértékére és módjára vonatkozóan elsősorban a jogosult és a kötelezett megállapodása az irányadó. Megállapodás hiányában a jogosult a tartás bírósági meghatározását kérheti.

4:205. § [A tartás mértéke]

(1) A bíróság a tartás mértékét a jogosult indokolt szükségletei és a kötelezett teljesítőképessége alapján határozza meg.

(2) A jogosult indokolt szükségletei körében megélhetésének indokolt költségeit kell figyelembe venni.

(3) A leszármazó és a kiskorú testvér eltartása a nevelés és a szükséges taníttatás költségeinek viselésére is kiterjed.

(4) Az idős kora, betegsége, fogyatékossága vagy más ok miatt gondozásra szoruló rokon tartásának kötelezettsége a gondozásának és ápolásának költségeire, továbbá az azokkal kapcsolatos más szükséges szolgáltatásokra is kiterjed.

(5) Ha a jogosult a tartásra részben szorul rá, tartáskiegészítés illeti meg. Ha a jogosult rászorultsága teljes, de a tartására elsősorban köteles rokonai nem képesek az indokolt szükségleteinek megfelelő tartást nyújtani, a sorban következő kötelezettektől kérhet tartáskiegészítést.

(6) A kötelezettel szemben érvényesíthető összes tartási igény a jövedelme felét nem haladhatja meg.(Ergo a felét elérheti.)

4:208. § [Tartással kapcsolatos per]

(1) A kiskorút illető tartás iránt a kiskorú érdekében a gyámhatóság, a szülőt illető tartás iránt a szülő érdekében – egyetértésével – a járási hivatal is indíthat pert.

(1a) Aki a tartásra rászorult szülő szükségleteinek ellátásáról a tartásra köteles gyermek helyett anélkül gondoskodik, hogy erre jogszabály vagy szerződés rendelkezése alapján köteles lenne, az indokoltan nyújtott ellátás ellenértékének megtérítését az ellátás nyújtásától számított egyéves jogvesztő határidőn belül követelheti a tartásra kötelezhető gyermektől.

Mit tehetsz Te, mint gyermek, s mint a saját gyereked szülője?

Mint tudod, a nyugdíjszakértők az állami nyugdíjrendszer „kimúlását” 2030-40 tájára „jósolják”, s a szülőtartási rendelkezések fényében elkerülhetetlenül el kell gondolkodnod, hogy miből, hogyan teremtsd elő a két irányú eltartási kötelezettségre a fedezetet, illetve, Te magad ne tedd ki a saját gyerekedet annak, hogy szűkös anyagi helyzetben éljetek. Tanítsd meg a gyermekedet a tudatos pénzkezelésre, megtakarításra; használd ki az állami adójóváírást, támogatást biztosító pénzügyi termékeket, saját nyugdíjas korodra rakj össze fedezetet a  különböző nyugdíj-előtakarékossági lehetőségekkel…..

 

Ha valódi, objektív pénzügyi tanácsra, segítségre van szükséged, kattints ide!>>

Biztos anyagi hátteret, nyugodt és boldog életet kívánok!

Papszt_Kriszta Papszt Kriszta
pénzügyi  és vállalkozásfejlesztési tanácsadó,coach, jó(l)lét mentor
+36 30 737 5074
kapcsolat@papsztkriszta.com

 

Ne maradj le a pénzügyi tippekről, iratkozz fel hírlevelemre!

Név*
Email*
Elfogadom az Adatkezelési nyilatkozatot*


Ezt láttad már??

Ha még nem élsz pénzügyi stabilitásban, akkor van egy ajánlatom a számodra!

Töltsd le az INGYENES Útmutató a pénzügyi stabilitáshoz című e-bookomat!

 

Kattints IDE!!

This will close in 20 seconds

40-es Nő vagy és elakadtál a pénzügyeidben?

Nem vagy egyedül. Sok nő küzd hasonló kihívásokkal. Segítek neked, hogy visszaszerezd az irányítást az életed felett.

Napi 10 perc coaching velem megváltoztatja az életed!

Részletekért katt ide!!

This will close in 20 seconds