Az üzleti terv szükségességét sokan kétségbe vonják. Sokan kérdik, mire jó, miért van rá szükség? Kinek kell? Először magadnak, aztán majd lehet, hogy banknak, pályázathoz…A tervezésen van a hangsúly. A tervezés egy jól átlátható, logikus folyamat, amely során gyakorlatilag egy olyan speciális dokumentumot készítesz, ami a vállalkozás jövőjét mutatja be. Átláthatod általa azt, hogy mit akarsz csinálni a jövőben, és azt hogyan szeretnéd véghez vinni, megvalósítani.
[social_warfare]
Az üzleti terv – stratégia
A saját vállalkozásod üzleti tervében írod le a lépéseket, amelyek a célod felé visznek, ebben a dokumentumban szeded listába az erőforrásaidat.
Ha azt akarod, hogy a vállalkozásodhoz forrásokat is kaphass (pl. start-upper vagy és befektetőkre vadászol, vagy pályázni szeretnél), akkor ezt az üzleti tervezés folyamán úgy kell létrehoznod, hogy nem csak a rövid távú terveidet írod le, hanem a legalább 3 és 5 éves viszonylatban a céljaidat is pontokba szeded.
Ezzel már hitelesen mutatod be, hogyan gondolod a vállalkozásod fejlődését, és azt, miként lehet win-win kapcsolat abból, ha még több forráshoz jutsz.
Az üzleti tervezés lényege
Bemutatod: honnan indulsz és hova akarsz eljutni.
Sok kezdő vállalkozó kezd – mielőtt bármit tenne – üzleti tervezésbe. Nem nehéz folyamat, de figyelni kell arra, hogy a jó üzleti terv középpontjában a bevételi lehetőség áll, utána pedig a finanszírozási és biztosítási alapok. Az üzleti tervezés folyamán tisztázni tudod az üzleti ötleteidet, és meghatározod a hosszú távú céljaidat.
Mit tartalmazzon az üzleti terv?
-
Kezdő rövid összefoglalás
A kezdő rövid összefoglaló bemutatja az üzleti potenciált.
1.1 A rövid összefoglaló kiemeli a legfontosabb pontokat, és hat alapelvet tartalmaz
Az üzleti tervezés tartópilléreit a következő (2-9) pontok adják. S kell egy 10-es pont is, a “függelék”, ahol részletes információkat (forrásanyagokat, hivatkozásokat, hiteles kutatási eredményeket) kell majd közölnöd.
2. Az üzlet
2.1 Magyarázd el az üzleti ötleteidet (bemutatva magadat is!):
2.2 Magyarázd meg, mit akarsz elérni a termékeddel vagy szolgáltatásoddal, a jövőben és hogyan akarod ezt megtenni!
2.3 Indokold meg és fejtsd ki a legfontosabb jellemzőket, pl.: hatékonyság, formabontó újítás.
3. Piacok és versenytársak
3.1 Itt elsősorban a piac szegmenst kell figyelembe venni, például a helyi ügyfelek igényét, vagy egy adott korcsoportot.
3.2 A konkurens termékek szolgáltatásos bemutatása.
4. Eladás és marketing
4.1 “Hogyan lesz a termékem vagy szolgáltatásom megfelelő az ügyfelek igényeinek?”
4.2 “Milyen helyzetben lesz a termékem a piacon?”
4.3 Hogyan fogsz majd eladni az ügyfeleknek?
4.4 Kik lesznek az első vásárlóid?
4.5 Hogyan reklámozd a terméked?
4.6 Milyen profitra számolsz, és milyen befektetéseket vársz majd?
5. Menedzsment
5.1 Fel kell vázolni a vezetési stratégiát
5.2 Mennyire vagy elkötelezett?
6. Tervezet
6.1 Mutass be érveket, és ellenérveket is.
6.2 Tervezd meg hol akarod létrehozni a vállalkozásodat, és milyen technikai eszközöket akarsz használni, hogy sikeres legyél.
6.3 Tervezetet kell készítened arról is, hogy milyen munkavállalókra van szükséged, és ők a munkájukat milyen körülmények között fogják végezni.
6.4 Hogyan válaszd ki a beszállítóidat?
7. Pénzügyi tervezés
A pénzügyi tervezés mutatja meg azt, hogy milyen profitra számíthatsz és milyen költségek mellett.
7.1 Értékelj reálisan, vegyél figyelembe minden előrejelzést a jelenlegi, aktuális gazdasági tények alapján.
7.2 A pénzügyi előrejelzésed azt fogja megmutatni, mennyi bevételre számíthatsz, és mennyi kiadásod lesz, és hogyan áramlik majd a pénz a számládra. Így mindig fogod látni, hogy az üzleted jövedelmező-e, és nem veszteséges, ha pedig valami eltért, rögtön tudsz változtatni.
7.3 A nyereség és veszteség aránya világosan meg fogja mutatni, hogy az üzleted a jövőben előre fog lépni vagy csődbe megy. Gondolkozz előre legalább 3-4 évvel!
7.4 Ha újra kezdesz valamit, vagy bevezetsz egy új terméket, akkor készíts ismét egy teljes pénzügyi tervet.
7.5 Ha úgy érzed az első számítások alapján, nem túl rózsás a helyzeted, gondold újra hol a hiba és próbálj rajta változtatni. A számok soha nem hazudnak, csak a valóságot tárják eléd.
8. Pénzügyi követelmények
8.1 A pénzügyi előrejelzés eredményéből megtudhatod, hogy milyen finanszírozási formára lesz szükséged: fix kamatozású hitelt kell felvenned, vagy egy egyszerű folyószámlahitel is elég lehet?
8.2 Nyilatkoznod kell arról, hogy milyen finanszírozási formát fogsz használni.
8.3 Meg kell mutatnod, hogy pénzügyi biztonságot garantálni tudod a vállalkozásod számára.
9. Kockázatok értékelése
9.1 Elemezd át újra az üzleti terveidet, és nézd át azokat a területeket, ahol baj történhet. Pl.: Mi van akkor, ha a fő beszállítód eltűnik?
9.2 Gondold át, mi lenne, ha egy sor baklövés bekövetkezne, pl. mi 20% bevétel visszaesés történne, vagy éppen 15%-al magasabb lesz valamelyik előrejelzés a vártnál.
10. Függelékek
10.1 A függelékek nagyon fontosak az üzleti tervedhez, a részletes pénzügyi előrejelzésekhez, a havi értékelésekhez, a havi pénzforgalomhoz, stb…
10.2 Érdemes más releváns információkat is hozzátenni
11. Bemutató
11.1 Tartani az üzleti tervet
11.2 Készítsd el profin!
11.3 Ellenőrizd át többször
Olvasd fel magadnak. Ha van egy ismerősöd, aki ért az üzleti világhoz, olvastasd el vele, és kérd ki a véleményét, és tegyél fel neki kulcsfontosságú kérdéseket.
Mondd el a terveidet a barátaidnak, és beszélgess velük és kérd ki a véleményüket.
Jó tervezést és sikeres vállalkozást, biztos anyagi hátteret, nyugodt és boldog életet kívánok!
Papszt Kriszta pénzügyi és vállalkozásfejlesztési tanácsadó, coach, jó(l)lét mentor +36 30 737 5074 kapcsolat@papsztkriszta.com |