Mindannyian hibázunk. Van, hogy kicsit, s van, hogy nagyot. De egyikünk sem szereti beismerni, hogy hülyeséget csinált. Ezt nevezzük a pszichológiában kognitív disszonanciának. Ez azt jelenti, hogy utólag próbáljuk megmagyarázni, igazolni, hogy miért követtük el ezt vagy azt a hibát.
Általában a felelőst, a hibázás okát önmagunkon kívül keressük. A tudatosság hiánya miatt keletkező kár jelentősége egy kisebb vagyon esetén legalább olyan súllyal jelentkezhet életünkben, mint a nagy vagyon esetén. Nagyobb vagyonnál pedig már egy kisebb tévedés is komoly pénzösszegek elvesztését jelenti. Ebben a cikkben összegyűjtöttem azt a 15 hibát, amelyet a legtöbben elkövetnek az anyagi helyzetük ellen.
15 tipikus hiba, amellyel ártasz az anyagi helyzetednek
- Nincs jól megfogalmazott jövőképed, amely legalább irányt mutatna neked.
- Ha van is jövőképed, de nem helyes.
- Első szóra elhiszel mindent, így olyanba is beleugrasz, amit jobb lenne elkerülnöd.
- Az ígéreteket garanciának veszed.
- Nem használod a józan paraszti észt, nem veszed észre, ha kilóg a lóláb.
- Elkápráztatnak a külsőségek.
- Csak azt hallod ki az ajánlatokból, amit hallani szeretnél.
- Nem hiszel a tényeknek, bizonyítékoknak, hezitálsz, így lemaradsz valóban jó lehetőségekről.
- Ugyan mindennek utánajársz, de képtelen vagy dönteni.
- Környezetedben mindenki alkalmazza az ismert(nek vélt) eszközöket. Ezért bár tudod, hogy jó helyen jársz, de nem hallottál még róla a tévében, így nincs „külső megerősítésed”, és félsz megtenni az első lépést.
- Téves képed van arról, hogy milyen kockázatokat vagy képes elviselni.
- Úgy gondolod, hogy egy szerencselovag vagy, de valójában inkább a biztonságra fókuszálsz, mert kifejezetten tartasz a veszteségtől.
- A biztonságot keresed mindenben, de valójában magas hozamot szeretnél elérni, amelyhez viszont magasabb kockázatvállalás szükséges.
- Csak a hozamra, egyéb előnyökre koncentrálsz, s nem figyelsz a költségekre, így az elszámolásokat meglátva meglepetésként érnek a számok.
- Csak a költségekre koncentrálsz, és nem a nettó hozamra, pedig lehetséges, hogy több mint elégedett lennél vele.
A tipikus hibák mind kiküszöbölhetőek
Láttál már házat tervdokumentáció nélkül épülni? Ugye, olyan házban nem szívesen laknál, amelyet engedélyezett terv nélkül, ad hoc ötletek alapján építettek meg. Az ilyen ház összedől. S olyan sem fordulhat elő, hogy egy ház építését a tető felhúzásával kezdenek.
Bagatell, de igaz: terv nélkül nem lehet házat építeni. A pénzügyekre is ugyanez igaz. Ahhoz, hogy ne érjenek meglepetések, s azt az eredményt érd el a végén– és akkor, amikor szükséges –, elkerülhetetlen, hogy tervszerűen szervezd a pénzügyeidet.
Hogyan?
Először ismerd meg saját magad: meg kell tudnod meghatározni, mit is szeretnél elérni, és meg kell tervezned lépésről lépésre, hogy mikor, milyen kihívásoknak kell megfelelned.
Ezt követően állíthatsz fel egy stratégiát, amely mentén tisztán fogod látni, hogy mit és hogyan célszerű megvalósítanod. Nem csak teljesíthetetlen vágyálmokat fogsz kergetni, és meg tudod ragadni a kínálkozó lehetőségeket is.
Ezért van szükséged tudatosságra és pénzügyi tervezésre – függetlenül a jelenlegi élethelyzetedtől.
Ha valódi, objektív pénzügyi tanácsra, segítségre van szükséged, kattints ide!>>
Biztos anyagi hátteret, nyugodt és boldog életet kívánok!
Papszt Kriszta az anyagi biztonságra vágyók pénzügyi tanácsadója, jó(l)lét mentora +36 30 737 5074 kapcsolat@papsztkriszta.com |