Miután több mint egy éven át az időd nagy részét otthon töltötted, valószínűleg lelkileg már nagyon készen állsz arra, hogy szabadságra menj. De lássuk be – a nyaralás elég drága lehet.
Egy személy átlagos külföldi nyaralása 250.000 forintra rúg. Tehát egy négytagú családnak egy utazásra 1 millió forintot kell számolnia. És ebben még nincsenek benne a váratlan költségek, amelyek elkerülhetetlenül felmerülnek utazás közben.
Néha a nyaralás olyan luxusnak tűnhet, amit nem engedhetsz meg magadnak. Pedig fontos, hogy időnként időt szakíts a kikapcsolódásra. És ha előre tervezel, egy kellemes nyaralás finanszírozása teljesen megoldható.
5 lépés a nyaralás költségvetésének elkészítéséhez
Nagy híve vagyok a nagy kiadások megtervezésének. Ha már előre elkezdesz készülni egy nagy utazásra, biztosíthatod, hogy készpénzzel tudsz fizetni, és nem kell a hitelkártyádra támaszkodnod.
Lássuk azt az öt lépést, amellyel költségvetést készíthetsz a következő nyaralásodra vagy utazásodra.
Az ATV Start vendége voltam
1. Válasszd ki az úti célt
Az első lépés az, hogy eldöntsd, hol szeretnél nyaralni. A helyszín ugyanis nagyban meghatározza, hogy mennyit kell összespórolnod az utazásra. Más költségvetésre lesz szükséged egy egyhetes törökországi nyaraláshoz, mint egy hétvégi autós kiránduláshoz.
Ha még nem tudod, hová szeretnél menni, de tudod, hogy nem akarsz túl sokat költeni, próbáld meg a „legolcsóbb családi nyaralás Magyarországon” keresőszót használni. Ez segíthet találni néhány költségvetés-barát nyaralóhelyet, amelyet az egész család élvezni fog.
Miután kiválasztottad az úti célt, dönts a dátumról. Ne feledd, hogy egyes helyekre a turisztikai csúcsidőszakban drágább lesz ellátogatni. Ha tehát a szezonon kívüli időszakban mész, akkor talán tudsz némi pénzt megtakarítani.
Nehezen megy a megtakarítás?
2. Állíts fel egy megtakarítási célt
Most, hogy már tudod, hová szeretnél eljutni, itt az ideje, hogy kitűzz egy megtakarítási célt, és elkezdj tervezni, hogyan fogod elérni a célodat. Ideális esetben ha ezt jó előre elkezded tervezni, akkor bőven lesz időd a célod elérésére.
A legjobb módja ennek, ha eldöntöd, hogy mennyit szeretnél megtakarítani, majd visszafelé haladva dolgozol a cél elérésén. Ha például 1 millió szeretne félretenni egy utazásra, és 12 hónap áll rendelkezésedre, akkor a következő egy évre nagyjából havi 83-84 ezer forint félretételével tervezhetsz.
Ha biztos akarsz lenni abban, hogy ragaszkodsz a tervedhez, akkor azt javaslom, hogy hozz létre egy külön megtakarítási számlát az utazásodra. Keress egy olyan számlát, amely nem számít fel semmilyen díjat, és kezdj el pénzt utalni az utazásodra való megtakarításhoz. Ideális esetben ez egy olyan számla lesz, amelyet nem fogsz minden nap látni, így nem lesz kísértés, hogy elköltsd a pénzt.
Ha már tudod a havi megtakarítási célodat, érdemes minden hónapban automatikus átutalást beállítani. Így anélkül folytathatod a megtakarítást, hogy gondolkodnod kellene rajta.
Hogyan számolod ki, hogy mennyi a megtakarítási célod?
Itt jön a képzeletbeli költségvetés.
Kezdj el leírni mindent, ami az utazással jár – repülőjegy, autó bérlés, szálloda, étel, szórakozás, vásárlás stb. Kezdj el kutatni az úti cél után, ahová utazni szeretnél, és találd ki, hogy az egyes kategóriák árai hogyan néznek ki. Ebből már lesz egy durva szám, amivel játszadozhatsz, és amelyből megtudhatod, hogy mennyit kell majd megtakarítanod.
3. Kezdj el ajánlatokat keresni
Ha már tudod, hová mész, és mennyit szeretnél spórolni, ideje elkezdeni utazási ajánlatok után kutatni. Javaslom, hogy keress all-inclusive csomagokat.
Fontos megjegyezni, hogy nem minden úti cél kínál all-inclusive csomagokat, és néha nem biztos, hogy ezek a legjobbak ár-érték arányban. Mindenképpen végezz kutatást, és vizsgáld meg az összes lehetőséget, hogy biztosan a legjobb ajánlatot kapd.
Ha csomagot vásárolsz, azok a legnagyobb kiadásokat, például a repülőjegyet, transzfert és a szállást is fedezik. Így nem kell a legalacsonyabb repülőjegy- és szállodai szobaárak után kutatnod.
Keress olyan csomagot, amely megfelel a megtakarítási célodnak, hogy ne lépd túl a költségvetést. Az olyan helyeken, mint Mexikó és a karibi országok, nagyon ajánlom, hogy nézzd meg az all-inclusive üdülési csomagokat, amelyek tartalmazzák az italokat és az étkezést.
Ezzel rengeteg pénzt spórolhatsz meg az étkezésen és italokon az egész tartózkodásod alatt. Természetesen az all-inclusive csomagok nagymértékben eltérhetnek, ezért először győződj meg róla, hogy pontosan tudd, mit tartalmaznak.
4. A programok, szórakozás költségvetése
Ha már megvan a repülőjegy és a szállás az utazáshoz, még mindig meg kell tervezned, hogy mennyit fogsz költeni a programokra, és a szórakozásra, ha már ott vagy. Tervezel-e például múzeumlátogatást? Vagy tervezel valamilyen drágább tevékenységet, például búvárkodni?
A legjobb javaslatom az, hogy tervezz be a költségvetésbe ezekre a tételekre, de várjon, amíg odaérsz, hogy megvásárold őket. Meglepődve tapasztalhatod, hogy valójában nem is spórolsz meg annyi pénzt, ha előre megveszed őket.
5. Ne feledkezz meg az extra kiadásokról
Végül pedig ne feledkezz meg a nyaralással járó extra kis kiadásokról sem. Fizetned kell azért, hogy a háziállataidat egy hétre elszállásolják, amíg távol vagy? Ha nem all-inclusive utazást tervezel, akkor számolnod kell az étkezésekkel is, amíg távol vagy.
Egyes fakultatív programoknál pedig a kirándulásról készült fényképekért is fizetni kell. Egyes programokon nem engedik meg, hogy mobiltelefont vigyél magaddal, vagy fényképeket készíts. Ezért érdemes lehet félretenni egy kis pénzt a fotókra is.
A lényeg
Az elmúlt év után valószínűleg vágysz már egy kis vakációra! Nagyon fontos, hogy időt szakíts arra, hogy kiszakadj a mindennapokból. Ha előre tervezel, költségvetést állítasz össze, és megtakarítasz az utazásra, a nyaralás nagyon is megvalósítható, bűntudatmentes kiadás.
Tervezel valamilyen utazást idén nyáron? Ha igen, hová és mikor tervezel utazni? Írd meg a hozzászólásokban!