Az, hogy valakinek nagy háza, luxusautója és márkás ruhája van, még nem jelenti azt, hogy nincsenek pénzügyi gondjai.
Ha valakinek rengeteg anyagi java van, nem jelenti azt, hogy fel van készülve a legtöbb pénzügyi forgatókönyvre is.
Sok olyan család van, amelynek nagy vagyona van, de kevés a pénze, azaz “készpénzszegény”. Ezekben a családokban a vagyon nagy része olyan eszközökben van, mint például a befektetési ingatlanok. Ha a teljes jövedelem nagy részét befektetési eszközökben tartják, akkor gondot okozhat más pénzügyi kötelezettségek teljesítése, különösen vészhelyzet esetén. Ez azt jelenti, hogy „készpénzszegény”.
Melyek a készpénzszegénység veszélyei?
Az eszközök azok a vagyonelemek, amelyek a tulajdonodban vannak. A készpénz az a vagyon, amelyet könnyen elkölthetsz.
Ezek nem feltétlenül ugyanazok a dolgok, ezért lehet valaki egyszerre „eszközökben gazdag, de készpénzszegény”.
Például, ha van egy 50.000 000 Ft értékű otthonod, amelyre fizeted a jelzáloghitel törlesztését, de a bankszámládon nem marad semmi, akkor a nettó értéked 50.000.000 Ft (más eszközöket nem feltételezve). Ha nincs megtakarításod, akkor nem tudsz miből fizetni egy vészhelyzet esetén, ezért „készpénzszegény” vagy. Fizetési problémáid vannak.
Fontos megjegyezni, hogy ez nem érv a jelzálog törlesztése ellen! Pénzügyi egészségi állapotod szempontjából kulcsfontosságú, hogy a fizetéseden és pénzügyi kötelezettségeken felül maradjon pénzed. Ezért fontos figyelembe venni a pénzforgalmat is a költségvetés megtervezésekor. Tudod: „A készpénz a király!”
Íme néhány a készpénzszegénység veszélyeiből:
A foglalkoztatási helyzet egyik napról a másikra változhat. Csak 2020-ban több ember lett önhibáján kívül munkanélküli. Még akkor is, ha kiváló alkalmazott vagy, és jelentősen hozzájárulsz a céged működéséhez, mindig vannak olyan körülmények, amelyek nem rajtad múlnak. Kevés dolog váltja ki jobban a pánikot, mint a készpénzszegénység (értsd fizetésképtelenség), és a hirtelen jött munkanélküliség.
Nincs garancia arra, hogy gyorsan eladod az ingatlanod, ha fizetésképtelen vagy. Az „eszközgazdag, pénzszegény” gondolkodásmód egyik hibája az a tévhit, hogy mindig felszámolható az ingatlanvagyon. A rossz piacon azonban hónapokig vagy akár évekig is eltarthat, amíg eladod az ingatlant. Felvehetsz-e hitelt az ingatlanodra? Technikailag igen, de szigorú követelmények vannak, például elegendő jövedelemmel kell rendelkezned. Ha a munkahely elvesztése miatti gazdasági nehézségek miatt jelzáloghitelt kell felvenned, előfordulhat, hogy a bankok nem fogják jóváhagyni a kérelmedet.
Lehet, hogy a tőzsde nem működik, amikor szüksége van rá. A másik hely, ahol a befektetőknek pénzük van lekötve, az a tőzsde. Igen, mindenképpen fontolóra kell venned a befektetést, különösen a nyugdíjra való felkészülés során! Ha azonban váratlanul fel kell számolnod a befektetésed, akkor előfordulhat, hogy a gazdasági bizonytalanság a tőzsde se szárnyal, s veszteséggel szállsz ki a befektetésből.
Ez csak 2 veszély, amellyel számolnod kell, ha készpénzszegény vagy.
Szerencsére, függetlenül attól, hogy milyen pénzügyi helyzetben vagy ma, még tehetsz lépéseket a pénzügyi egészséged javítására vonatkozóan!
Mi az a megtakarítási alap és hogyan működik?
A megtakarítás kulcsfontosságú a szilárd pénzügyi egészség szempontjából
A készpénzszegénység buktatóinak elkerülése érdekében kulcsfontosságú a megfelelő megtakarítás. Ha van megtakarításod, nemcsak készen állsz a vészhelyzetekre, hanem azt is tapasztalni fogod, hogy a mindennapi életedben nagyobb a nyugalom.
Tehát ez felveti a kérdést: mire kell figyelned a megtakarítás kapcsán?
- Jó kamatlábak. Ez azért fontos, mert a pénzed folyamatosan növekszik, még akkor is, ha csak az inflációval akar lépést tartani. Ami a sürgősségi alapokat vagy a tervezett kiadásokra szánt megtakarítást illeti, a megtakarítási számlák, befektetési alapok általában biztonságosabbak és hozzáférhetőbbek, mint a tőzsde.
- A pénzeszközökhöz való könnyű hozzáférés. Ha váratlan vészhelyzetekre spórolsz, akkor biztosítani akarod, hogy a lehető leggyorsabban hozzáférhess a pénzedhez.
Hogyan élj a lehetőseiden belül FoMo nélkül?
Minden a költségvetésbe kerül
Legjobb módja annak, hogy elkerüld a pénzszegénység kialakulását, ha alaposan ismered a költségvetésedet. Figyelemmel kíséred a havi kiadásaidat és bevételeidet? Tudod, mennyit engedhetsz meg magadnak? Van-e terv vagy megtakarítási alap vészhelyzetekre?
Az írásbeli költségvetés elkészítésének (vagy a borítékrendszer használatának!) egyik nagyszerű eleme, hogy különböző számokkal játszhat. Ha mindent dokumentálsz, pontosan láthatod, hová megy a pénzed, és meghatározhatod a fejlesztendő területeket. Az alapos költségvetés megkönnyíti a jövő tervezését is. Akár új otthont vásárolsz, akár egy nagyon szükséges nyaralást tervezel, a költségvetés kezelhetővé teszi ezeket a főbb kiadásokat.
Ha vagyonban gazdag, de pénzben szegény vagy, kérlek, ne izgulj! Mindkettőben gazdag lenni jó dolog! Fontos azonban megjegyezni, hogy az egyensúly kulcsfontosságú. Próbáld elkerülni a pénzügyi egészségi állapotodnak (vagyonodnak) egy másik terület (készpénz) rovására történő megerősítését. Költségvetésed nyomon követése segít felismerni ezeket az egyensúly-problémákat, hogy felkészülhess a jobb, egészségesebb pénzügyi jövőre!
A távolság nem akadály!
Online Pénzügyi tanácsadás