A befektetési alap egy nagyon kényelmes befektetési forma
S ráadásul az egyik leghatékonyabb is. Egy olyan megtakarítási forma, amelyben egyszerre sok befektető helyezi el a pénzét, megosztva a költségeket és a kockázatot. A közösködésből kifolyólag a befektetés nyereségéből is közösen részesülnek. Azt nem állítom, hogy a befektetési alapok kiválasztása, megvásárlása semmiféle tudást nem igényel, ezért foglalkozzunk egy kicsit a befektetési alapokkal kapcsolatos alapismeretekkel.
Kicsit száraz olvasmány, még a legnagyobb jóakarattal sem tudom színessé tenni, de fontos. Türelem, majd lesz izgisebb téma is: a befektetési alap vásárlásának gyakorlati szempontjai.
A befektetési alap vagyonát, vagyis a nettó eszközértéket, az alapkezelő szakértői fektetik be, az alap befektetési politikájának megfelelően. A befektetési politika előre rögzített, az alapkezelő csak a megadott kereteknek megfelelően mozgathatja a pénzt, így a befektetők kockázata is szigorúan kézben tartható.
A befektetési alap vagyonát a letétkezelő őrzi. A letétkezelő vezeti az alap bankszámláját és értékpapírszámláját, vagyis a letétkezelő az, aki ténylegesen nyilvántartja az alap értékpapírjait és pénzét. Emellett a letétkezelő felügyeli azt is, hogy az alapkezelő betartsa az alap befektetési politikáját.
A befektetési politika döntően meghatározza egy alap kockázatát és a várható hozamát. Ezért ez a legfontosabb jellemzője. Minél nagyobb egy alap kockázata, annál hosszabb időtávra érdemes vásárolni. A legfontosabb alaptípusok növekvő kockázati sorrendben a következők:
pénzpiaci alapok, kötvény alapok, ingatlan alapok, vegyes alapok, részvény alapok, származtatott alapok, nyersanyag alapok.
Hogyan tudsz a befektetési alapokból vásárolni?
Befektetési alapok nettó eszközértékét jegyekre bontják. Például, ha van egy alap, melynek értéke 10 000 000 000 Ft és a jegyek száma 10 000 000 db, akkor egy jegy nettó eszközértéke 1 000 Ft. Egy jegy névértéke az alap induláskor egy jegyre jutó nettó eszközértékével egyezik meg. Nyílt alapokat az alap működése során bármikor (kivételes esetektől eltekintve), míg zárt végűeket jegyzéskor vásárolhatsz a befektetési társaságoknál (Pl. Biztosító társaság a Unit Linked esetében). Zárt végű alapokat a jegyzés lezárta után csak a tőzsdén vásárolhatsz és eladhatsz, de az alacsony forgalom miatt ez nem javasolt.
Mi történik, ha az alapkezelő vagy a letétkezelő tönkremegy?
A jóhiszemű magánbefektetők védelmét a befektetési szolgáltatók és alapkezelők befizetéseiből létrehozott Befektető-védelmi Alap (BEVA) biztosítja. Ha az alapkezelő tönkremegy és felszámolják, akkor a BEVA maximum 6 millióig kártalanítja a befektetőket.
Ki szeretnéd majd venni a pénzed az alapból?
Mit jelent az, hogy T+3 napos elszámolás?
Tudnod kell, hogy az alapok bár likvidek, nem juthatsz a pénzedhez azonnal, csak a visszaváltás után néhány nappal. Ha például egy alap elszámolása T+3 nap, akkor arra kell figyelned, hogy a pénzedet csak a visszaváltás után 3 nappal kaphatod meg készpénzben.
Mit tegyél, ha befektetési alapokba szeretnél befektetni?
Az első és legfontosabb, hogy el kell döntsd, hogy a befektetési háromszög melyik oldalán szeretnél mozogni. Vagyis fogj papírt, ceruzát és írd fel rá a befektetésed célját, az időtávját és azt, hogy mennyi kockázatot vagy hajlandó elviselni.
Például így: „Szeretnék rendszeresen befektetni, negyedévente *** Ft-t, hogy 4 év múlva világ körüli utat tehessek. Sajnos előfordulhat, hogy néha hozzá kell nyúlnom a pénz egy részéhez, ezért nem szeretném, ha nagyon ingadozna a befektetésem értéke.”
Nagyon fontos!
Ezt a mondatot még az előtt írd le, hogy elkezdenél böngészni a befektetési alapok hozamai után, különben óhatatlan a legmagasabb hozamú befektetési alapot fogod választani. Márpedig a hozam csak egy jellemzője egy alapnak, az alap kockázata egyáltalán nem mellékes.
Ha már felismerted, hogy a leírt célodnak és időtávnak milyen kockázat és időtáv felel meg, akkor jöhet a befektetési alap kiválasztása. Először válogasd ki a kockázat alapján szóba jöhető befektetési alapokat. Ennek legegyszerűbb módja, hogy eldöntöd a típusát.
Utolsó lépésben vizsgáld meg a kiválasztott alapok elmúlt években elért teljesítményét, vagyis hasonlítsd össze az éves hozamokat. Mindig több évre visszamenőleg nézd meg a teljesítményeket! A rövid időn belül elért magas hozam nagyon megtévesztő lehet. Ha mindezzel készen vagy, akkor keress forgalmazót, nyiss számlát és vásárolj a kiválasztott alapból.
Bár ez azért mégsem ilyen egyszerű. Hiszen ahhoz, hogy egy igazán hatékony befektetés tulajdonosa legyél, szükséged van egy szakszerűen összeállított, diverzifikált portfolióra.
Van kérdésed? | Egyedül nem megy? |
Biztos anyagi hátteret, nyugodt és boldog életet kívánok Neked!
Papszt Kriszta az anyagi biztonságra vágyók pénzügyi tanácsadója +36 30 737 5074 kapcsolat@papsztkriszta.com |