Néhány ügyfelem így reagál, amikor a pénzügyi tanácsadás során rákérdezek arra, hogy írja-e, vagy írta-e valaha pontosan, naponta, rendszeresen a kiadásait.
Unalmas, fárasztó; miért vezesd mégis a kiadások nyilvántartását?
A kiadások pontos nyilvántartása, vezetése valóban nagyon unalmas, ezt nem vitatom. Mégis fontos, hiszen csak ez alapján kapsz pontos képet anyagi helyzetedről, esetleges rossz szokásaidról…
Ha vezeted a kiadásaidat, felelősségteljesebben fogsz bánni a pénzeddel.
Ha kiadásaid nincsenek egyensúlyban anyagi lehetőségeiddel, s nem is írod, nem követed nyomon a költéseidet, homokba dugod a fejed. Így nem is fog változni az anyagi helyzeted.
Hogyan értékeld a kiadások nyilvántartásából kapott adatokat?
Egyszerű.
A havi kiadási, háztartási napló vezetésekor nagyon fontos elgondolkoznod azon, hogy kiadásaid és bevételeid mennyire nevezhetően átlagosnak az adott hónapban. Bizonyos időszakokban – nyaraláskor, karácsonykor, az éves díjas biztosítások díjfizetési idejekor, váratlan egészségügyi kiadással…- megszaporodhatnak a kiadásaid. (Ezek a helyzetek nem fognak rosszul érinteni, ha rászoksz arra, hogy „elkölts minden pénzed”. Hogy ezt hogy tedd, erről szól ez a poszt.)
Ha a kiadásaid összege nem haladja meg a bevételeid összegét, akkor jól gazdálkodtál a pénzeddel. Ez nem azt jelenti, hogy minden jó úgy, ahogy van, nem kell tanulnod, változtatnod, de anyagi szempontból nem vagy veszélyben.
Akkor sem kell nagyon aggódnod, ha a bevételeid meghaladják az állandó, fix kiadásaidat, de nem fedezi az összes egyéb költésedet. Takarékoskodással tudsz javítani a helyzeten.
Ha viszont a bevételeid nem elegendőek az állandó kiadásaidra sem, akkor kösd fel a nadrágod: pénzügyi reformokra van szükséged.
Alvin Hall pszichológus szerint:
Ha úgy érzed, anyagi helyzeteden egyedül nem tudsz változtatni, vagy a tovább lépéshez kompetens, hozzáértő segítség kell, jelentkezz óradíjas pénzügyi tanácsadásra. 1-2 óra alatt az elkövetkező hónapokra szóló megtakarítási stratégiát…, javaslatokat kapsz, milyen pénzügyi megoldásokban gyarapítsd a pénzed. Nincs értékesítés, csak tanácsok!
Még halogatod a segítség igénybe vételét? További pénzügyi információkat akarsz gyűjtögetni? Kérd a heti hírlevelem (ajándék e-bookot is kapsz, most rögtön)!
Biztos pénzügyi hátteret, nyugodt életet kívánok Neked!
![]() |
Papszt Kriszta a megtakarítók pénzügyi tanácsadója +36 30 737 5074 |
Én évek óta vezetem a bevételeimet és a kiadásaimat, de igazából nem jutottam egyről a kettőre, mert valami mindig kimaradt, elfelejtődött, s a bevételeim is össze-vissza érkeztek. Hol készpénzzel, hol kártyával fizettem, szóval képtelen voltam mindent pontosan vezetni. Az azért kiderült a háztartási naplómból, hogy mennyi nagyjából a havi kiadásom. Most azt vezettem be, hogy ezt az összeget hónap elején beteszem egy „HAVI KERET” elnevezésű borítékba. Mindent ebből a pénzből fizetek. Ha valamit kártyával egyenlítek ki, akkor ezt az összeget kiveszem, és beleteszem az „EGYÉB BEVÉTELEK” borítékba. A kiadásokat persze írom tételesen továbbra is, este ezeket összeadom, s rögtön kiderül, hogy mindent felírtam-e. Hónap végén, ha a „havi keret”-ből marad pénz, azt beteszem egy harmadik borítékba, aminek a „AMI MEGMARAD” elnevezést adtam. Ebből aztán ki tudom fizetni télen a magasabb fűtésszámlát, kocsijavítást, nyaralást, karácsonyi ajándékokat stb. Eddig ez az első módszer, ami nekem bevált. Azért írtam le, mert hátha másnak is segíthet. Üdv. Muszka Judit