Az időzités minden.

Ez igaz, ha olyan fő mérföldkövekről van szó, mint például a lakásvásárlás, és ez különösen igaz a befektetések eladására is.

A gazdasági bizonytalanság idején a kisbefektetők gyakran idegesek és eladják a befektetéseiket. Ez azt jelenti, hogy pénzük készpénzben tartását választják, ahelyett, hogy azt a piacon tartanák. Más esetekben a vészhelyzetek arra késztethetik a befektetőket, hogy bevonják a nyugdíjszámlájukat a költségek fedezésébe.

A nyugdíjszámlák korai lehívása, megszüntetése azonban rendkívül költséges. A törvény szerint például az ÖNYP esetén 10 évig egyáltalán nem tudunk hozzáférni megtakarításunkhoz, azaz nem (!) lehetséges az önkéntes nyugdíjpénztári tagság megszüntetése 10 év letelte előtt.

Kivételt képez ez alól az az eset, ha a nyugdíjkorhatárt az önkéntes nyugdíjpénztárba történt belépést követő 10 éven belül éred el. Ilyenkor fel lehet venni a megtakarítást, azonban a tőkerész után 15%-os személyi jövedelemadót (SZJA-t) kell megfizetni.

Tehát mikor veheted igénybe ezeket a hosszú lejáratú megtakarítási számlákat? Az alábbiakban felsorolok a három okot, amelyet széles körben tekintenek az egyetlen elfogadható időpontnak a részvények értékesítésére.

1. ok: Elértél egy meghatározott pénzügyi célt

Ha olyan hosszú távú célokra fektettél be pénzt, mint például a nyugdíjazás, és elérted ezt a pontot, ne gondolkodj kétszer a befektetés megbontásán. Kiváló türelmet és kemény munkát gyakoroltál ​​az évek során. Különös érzés, ha évtizedek óta csak gyarapítottad a megtakarítást, de ezt erre a pillanatra hoztad létre!

Az ATV Start vendége voltam

Pénzügyi tanácsadóval való együttműködés segíthet abban, hogy a nyugdíjcélú megtakarítás, befektetés egészen a nyugdíjazásig fennmaradjon. Nem ritka, hogy a portfólió az életkor előrehaladtával a biztonságosabb befektetési alternatívák felé kezd áttérni a kockázat csökkentése érdekében.

Bár a nyugdíj a legnagyobb megtakarítási cél, amelyre sokan gondolnak, nem ez az egyetlen. Az időkerettől függően a befektetésnek közép- és rövid távú célok szempontjából is van értelme. Ide tartoznak a következőkre történő megtakarítások:

  • Sajáterő egy ingatlan megvásárlásához.
  • A gyerekek egyetemi oktatási alapja.
  • Nagy álom vakáció…

Az időzítés számít

Fontos megjegyezni, hogy a tőzsdei befektetés nem minden egyes megtakarítási célra megfelelő megoldás. Ismét számít az időzítés. Általában a részvény index alapok, a tőzsdén forgalmazott alapok és a teljes kötvénypiaci index alapok vagy ETF-ek a legjobbak azokhoz a befektetésekhez, amelyekre legalább tíz évig vagy annál hosszabb ideig nincs szükség.

Azokhoz a célokhoz, amelyek 3–10 év éven belül lehetnek esedékesek (például egy ház előlegének megtakarítása), a népszerű befektetési lehetőségek a CD-k és a rövid lejáratú kötvényalapok. Ezeknek a befektetési eszközöknek a potenciális hozama 1,2–1,5%, illetve 2–3%.

A rövid távú megtakarítások (kevesebb, mint három év), valamint a sürgősségi alap létrehozása kapcsán azt javaslom, hogy használj online megtakarítási vagy pénzpiaci számlát. Miért? Mivel ezek a számlák likvidek, vagyis gyorsan hozzáférhetsz a készpénzhez, amikor arra szükséged van. Ezenkívül sokkal többet kínálnak, mint az átlagos megtakarítási számla gyenge 0,01% -os hozama, de sokkal kisebb a kockázatuk, mint a tőzsdei befektetéseknek.

Ha elkülönítettél egy adott célra szánt pénzt, és elérted ezt a célt, ne gondolkodj kétszer ezen befektetések eladásán. Különösnek tűnhet, főleg évek óta tartó szorgalmas spórolás és várakozás után, de ne feledd, hogy kiváltságot szereztél arra, hogy élvezd!

Bróker, befektetési tanácsadó vs. ingyenes pénzügyi tanácsadó

2. ok: Szükséged van pénzre vészhelyzet esetén

Ismét hangsúlyozni szeretném, hogy a korai kivonulás a nyugdíjszámlákról a legtöbb esetben tetemes büntetéseket vonhat maga után. Nemcsak büntetést kell fizetni a pénzkivonás után, hanem az összeget hozzáadják és megadóztatják az adott évre vonatkozó rendszeres jövedelem részeként. Fontos, hogy lehetőség szerint kerüld el ezeket a befektetéseidet.

Ideális esetben már rendelkezned kell sürgősségi alappal olyan helyzetekre, mint a hirtelen lakásjavítás, a munkahely elvesztése stb. A sürgősségi alap pénzügyi védőhálót biztosít Neked és családodnak, ha a váratlan kiadások bármelyike ​​felmerül.

Mégis, ha úgy találod, hogy váratlan költségekre kell pénzfedezet anélkül, hogy sürgősségi alapod lenne, akkor itt van egy javaslat arra, hogy honnan szerezhetsz pénzt, mielőtt befektetéseidhez  nyúlnál:

  1. Használd a megtakarítási számlád. Én is, mint a legtöbb pénzügyi szakértő azt javasolom, hogy legyen hat hónap költségeinek fedezésére elegendő megtakarításod. Ez a legalább hat hónapos költségmegtakarítás hihetetlen nyugalmat biztosít Neked és családodnak.
  2. Fontold meg a mindennapi élet szempontjából nem kritikus értékek eladását. Az olyan webhelyek, mint a Vatera, a Facebook Marketplace vagy a Jófogás, kiváló helyek értékes tárgyak, például táskák, ruházati cikkek, vagy használt okostelefonok és laptopok értékesítésére. A legtöbb ember számára az értéktárgyak értékesítése nem lesz elegendő egy nagyobb költség költségeinek ellensúlyozására. Ez azonban megmutatja, mennyire vagy rászorulv a család és a közeli barátok segítségére ( ez legyen a következő lépés).
  3. Kezdj el egy mellékállást. Attól függően, hogy ez a költség mikor esedékes, lehet, hogy van időd elkezdeni egy mellékállást, hogy elkezdj több bevételt termelni.
  4. Értékesítsd a befektetéseidet. Ha már kimerítetted a takarékszámládat, felesleges értéktárgyaidat eladtad, és fontolóra vetted, hogy mellékállást vállalsz, akkor most itt az idő, amikor megfontolhatja befektetéseidnek a felszámolását.

Ha rendelkezik Önkéntes Nyugdíjpénztárral, akkor a 10 év után büntetés nélkül kiveheted a hozamot.

A hihetetlenül magas kamatok miatt a hitelkártya vészhelyzetben történő használatát csak abszolút végső megoldásként szabad használni.

Beszéljünk az aranybefektetésről

3. ok: Rossz befektetést indítottál, amelynél nincs kilátás a megtérülésre

Ismét az időzítés.

A jelenlegi helyzet miatt leállt befektetés nem azt jelenti, hogy rossz a befektetés. Például, ha indexalapba fektettél be, ne aggódj, ha ezek a befektetések csökkentek. Miért? Mivel ezek az alapok a teljes piacot követik. Ha ezek az alapok csökkentek, akkor ez azt jelenti, hogy a piac egésze lent van.

Más szavakkal, az alulteljesítő befektetés nem feltétlenül jelenti azt, hogy rossz a befektetés. Ez különösen igaz a világjárvány idején. Számos vállalkozás stagnál most a leállás és a társadalmi távolságtartás miatt, de ez nem jelenti azt, hogy e vállalkozások hosszú távú életképessége rossz lenne.

Tehát honnan tudhatod, hogy rossz befektetést csináltál, és itt az ideje az eladásnak?

A legjobb tanács egy adott részvény összehasonlítása az ipar többi részével. Ha egy részvény folyamatosan alulteljesíti versenytársait, és úgy tűnik, hogy maga a társaság nem tervez növekedést, akkor ideje lenne megfontolni a részvények eladását.

Ne feledd azt se, hogy minden iparág hanyatlani fog egyszer. Például, ha olyan társaságban van részvényed, amely csak VHS szalagos kazettákat gyárt, akkor jobban jársz, ha eladod.

A lényeg

Ha már befektetsz a jövődbe, akkor egyértelműen törődsz pénzügyi egészségeddel és jóléteddel. Győződj meg arról, hogy pénzügyi biztonsági hálóval láttad-e el magad és családodat azzal, hogy létrehoztál egy sürgősségi alapot. Ez eltarthat egy ideig, de a nyugalom és a biztonság, amit nyújt, megéri!

A távolság nem akadály!

Online Pénzügyi tanácsadás