A bankok most kamat- és díjkedvezményekkel, egyszerűsített hitelbírálattal és más eszközökkel versengenek az ügyfelekért.
Az Erste Bank és az FHB extra jóváírást biztosít, ha őket választod. Az OTP, az FHB és a K&H az elszámolással érintett hitelek kiváltására speciális, egyszerűsített eljárást dolgozott ki.
Érdemes összehasonlítani a banki ajánlatokat
…s számolni, melyik éri meg jobban. A kamatkedvezmények és a törlesztések összehasonlítása nem egyszerű feladat, mert ezek különböző feltételektől függnek. Egy biztos: most is van kockázat.
A referenciakamatozású hitelek érzékenyen reagálnak a kamatszintek változására. A jegybanki alapkamat most elég alacsony, az utóbbi 3 évben folyamatosan csökkent, de nem nagyon van már hova csökkenteni. Nemcsak lefelé, hane felfelé is gyorsan mozoghat a kamatszint.
Ha az elkövetkező napokban, hetekben szerződsz bármelyik bankkal, akkor a jelenlegi mélyponton lévő, vagy ahhoz igen közeli szinteken megállapított THM-mel indítod a kölcsöntörlesztést. De ez a későbbiekben – a kamat felfelé mozdulása kamatperiódustól függően- 3-6-12 havonta egyre emelkedő kamatszinteket jelent majd.
Ha hosszabb távon biztosra akarsz menni, akkor egyértelműen a fix kamatozású kölcsönök ajánlottak. Ha ezek közül választasz, a törlesztőrészlet 5-10 sőt – például az UniCreditnél – 20 évre fix lehet. Ennek a biztonságnak a „kamatfelára” csökkent, ha jó az adósminősítésed, akkor már 6 % alatti THM-mel is elérhetőek ezek a konstrukciók.
A fix kamatozású konstrukciók esetében garanciát kapsz arra, hogy a megjelölt időpontig a kamat és így a törlesztőrészlet fix, tervezhető marad.
Elsősorban a határidőkre figyelj!
- Az elszámoló levél hatályától számított 60 napig díjmentesen szüntetheted meg végtörlesztéssel devizahiteles hitelszerződésedet. A felmondás ugyanis csak az elszámoló levél kézhezvételétől számított 31. napon lesz hatályos. Ha korábban mondanád fel a szerződést, az még az elszámolás előtti hitelszerződésre vonatkozna.
- A felmondási nyilatkozatot az elszámolásról, forintosításról szóló levél átvételétől számított 31. naptól a 91 napig kell benyújtanod az új pénzintézethez.
Nem feltétel az új hitel megléte
A törvény szerint amikor beadtad a kérelmedet a bankodhoz, attól a naptól számolva újabb 90 nap áll rendelkezésedre, hogy a hitelt – minden egyéb költség felszámítása nélkül – lezárd. A hitel-felmondásnak nem feltétele az új kölcsönszerződés megléte.
Probléma akkor lehet, ha felmondtad a hiteledet, s 90 nap alatt nem találsz olyan pénzintézetet, amelyik számodra kiváltó hitelt adna. Mi van ekkor? A hitel kifizetése a felmondást követő 91. napon egyösszegben esedékessé válik. Ilyenkor már semmi sem segít, ki kell a fennálló tőketartozás összegét fizetned. az egyetlen amit tehetsz, méltányosságot kérhetsz a banktól, amelyiktől épp meg akartál válni….
Egyedül nem boldogulsz a banki ajánlatokkal? Jelentkezz pénzügyi tanácsadásra, segítek.
Biztos anyagi hátteret, nyugodt életet kívánok Neked!
Papszt Kriszta az anyagi biztonságra vágyók pénzügyi tanácsadója +36 30 737 5074 kapcsolat@papsztkriszta.com |
Üdvözlöm! Arra a kérdésre szeretnék választ kapni ,hogy a forintositás után az OTP-nél 500.000ft hitelünk maradt. Ha jól értem amit irt akkor én július 28-ig élhetek az ingyenes végtörlesztéssel mert április 28-án vettem át az elszámoló levelet.Az lenne a kérdésem,hogy úgy menjek be a bankba hogy végtörleszteni szeretnék vagy felmondani a hitelt? Másrészt nem banki kölcsönből hanem saját erőböl fizetném ki a hitelt.Ebben az esetben sem kell végtörlesztési dijat fizetnem? Válaszát előre is megköszönöm.
Kedves Edit,
Amennyiben saját erőből, nem más banktól felvett kiváltó kölcsönből fizetné vissza az OTPs, 500e Ft fennálló, forintosított kölcsön, Ön végtörlesztésként fizeti vissza a hitelét.
Ezt az adott határidőn belül költség nélkül teheti meg.