Legyünk őszinték: a költségvetéshez való ragaszkodás nem mindig könnyű.

Biztos, hogy táblázatok készítése és az adósság kifizetésére vonatkozó terv kidolgozása segíthet abban, hogy a lehetőségeid szerint élj. De mi történik, ha a barátnőid egy nem tervezett bulira, kirándulásra… hívnak? Hogyan mondhatsz „nem” -et, amikor a nagy családod az utolsó pillanatban családi összejövetelre hív?

Ilyen pillanatok azok, amikor a FoMO (angol „Fear of Missing Out” kifejezés betűiből egy mozaikszó, ami magyarul nagyjából azt jelenti: „félelem attól, hogy lemaradunk vagy kimaradunk”) túl valóságos.

A közösségi média ennek a fő mozgatórugója. Nehéz elkerülni, hogy összehasonlítsd magad a tökéletesen photoshopolt képekkel, amelyekkel tele a közösségi média. Kihívást jelent a jelen pillanat teljes megélése és élvezése.

Szerencsére teljes és gazdag életet lehet élni anélkül, hogy bankot rabolnánk. Íme néhány megfontolandó taktika.

Kerüld az „egyszeri” ajánlatokat

Csak azt vásárold meg, amire szükséged van, és kerüld el az azért vásárlást, mert valami akciós.

A sikeres marketingesek a fogyasztói pszichológiára alapoznak. Kihasználják a sürgősség és a szűkösség mentalitását, hogy ösztönözzék a fogyasztókat a kiadásokra. Az egyszeri és a korlátozott idejű ajánlatok célja, hogy úgy érezd, mintha lemaradnál, kimaradnál. Amikor ezek az érzelmek aktivizálódnak, nagyobb valószínűséggel cselekszel impulzusra, mint ésszel.

Az alábbiakban felsorolok a FoMO kiváltására szolgáló marketing kifejezéseket:

Idő: korlátozott idejű, utoljára, csak ma, határidő, visszaszámlálás stb.

Gyorsaság: siess, gyorsan, most, cselekedj most, ne késlekedj, stb.

Szűkösség: A készlet korlátozott, egyszer az életben, utolsó esély, soha többé stb.

FoMO: Most csak az ajánlat lejár, exkluzív, ne hagyja ki stb.

Ha látod ezeket a marketing szavakat vagy kifejezéseket, gondold át kétszer is a vásárlást.

Bármennyire is kényszerítő lehet a sürgősség és a szűkös marketing hatására cselekedni, ne feledd, hogy a vállalkozásoknak folytatniuk kell ezen termékek értékesítését, hogy továbbra is folytathassák az üzleti tevékenységüket. Mindig lesz egy másik akció, egy másik „must-have” darab.

 

Tedd prioritássá a kapcsolatot a fogyasztás helyett

A lehetőségeid szerint élni nem azt jelenti, hogy nemet kell mondanod a társadalmi tevékenységekre.

A barátnőd tervez egy kirándulást? Van végre egy romantikus éjszakád anélkül, hogy aggódnod kellene a gyerekek miatt?

Élvezheted ezeket a pillanatokat! Ne feledd azonban, hogy fontos a kapcsolat prioritása, nem pedig maga a tevékenység.

Ehhez előzetesen határozz meg magadnak világos határokat. Például COVID korlátozás metes időszakban a munkatársakkal töltött sörözés, borozás, koktélozás… nem azt jelenti, hogy végtelen éjszakázás legyen.

Happy Hour? Nézd meg, van-e olyan munkatársad, aki hajlandó megosztani ezt az ajánlatot veled!

Hasonlóképpen, a bevásárlóközpontba való közös vásárlás a barátokkal nem azt jelenti, hogy ez verseny, amely arról szól, hogy ki költi el a legtöbb pénzt. Tedd fontossá az együtt töltött idő minőségét. Akár azt is megteheted, amit egy  stílustanácsadó, aki „igent” vagy „nem” -t mond egy – egy ruhára. Persze, szórakozásból akár néhány ruhát  felpróbálhatsz! De ez nem azt jelenti, hogy feleslegesen kellene költened csak azért, hogy „lépést tarts”.

Amikor a gondolkodásmódod átformálod oly módon, hogy a fogyasztás helyett a kapcsolattartást helyezed előtérbe, akkor a barátokkal való együttlét kevésbé ijesztő.

Takaríts meg vakációra

Amikor az emberek megtakarításról beszélnek, akkor általában a nyugdíj-megtakarításról, az ingatlan előlegének megtakarításáról vagy egy vésztartalék-alap létrehozásáról beszélnek.

De kell spórolni olyan szórakoztató dolgokra is, amelyeket szeretnél a jövőben megtenni, például egy karib nyaralást, vagy egy Disney World-látogatást a gyerekekkel.

Ha stratégiailag megtakarítasz a vakációkat, akkor élvezheted az utazást, amikor eljön az ideje. Gyakran a vakációval járó stressz a pénzügyi felkészülés hiányára utal. Ha egy út megtakarításból van  kifizetve (az előzetes szorgalmas tervezésnek és megtakarításnak köszönhetően), könnyebb élvezni a pihenést és a kikapcsolódást.

 

Megtakarítási alapok – így segítik a pénzügyeidet

Mindent felfedek, amit tudni lehet a megtakarítási alapokról, milyen alapokat szerepeltetek a költségvetésben, és hogyan kell ezeket felhasználni.

A mai technológiának köszönhetően minden eddiginél könnyebb automatizálni a megtakarítási folyamatot.

Bármelyik terméket is választod, a legfontosabb az, hogy alakítsd ki a megtakarítás szokását és maradj következetes!

Vásárolj és használj használtat

Az egyik legnagyobb tévhit a költségvetéssel való éléssel kapcsolatban az, hogy egyáltalán nem lehet nagy vásárlást végrehajtani.

Ez egyszerűen nem igaz.

A cél inkább az, hogy költs a lehetőségeid szerint, és takarékoskodj a jövődre, beleértve a nagyobb vásárlásokat, például autót vagy otthont! Ha valami vadonatújra vágysz, kérdezd meg magadtól: valóban szükségem van-e erre a vadonatúj cuccra – vagy csak az új vásárláshoz kapcsolódó vélt „státuszt” akarom?

A használt autó vásárlása megóv az amortizáció sokkjától, valamint a nagyobb hitel törlesztésétől.

Néhány terméktipus, amelyeket érdemes megfontolni, hogy használtan is lehet kitűnő vétel.:

  • jó állapoú, használt bútorok,
  • szórakoztató berendezések,
  • elektronikai cuccok, például laptopok, táblagépek, telefonok
  • hangszerek

Különböztesd meg a takarékost és olcsót

A “takarékos” és az “spórolós” kifejezéseket néha felcserélik, de teljesen mást jelentenek, amelyek mögött teljesen más gondolkodásmód áll. Az “spórolós”- mentalitás ronthatja, míg a takarékosságra való összpontosítás enyhíti a FOMO aggodalmait.

Költségvetésből élni nem azt jelenti, hogy spórolós vagy. Azt jelenti, hogy pénzügyi tervvel élsz, amely segít elérni a rövid és hosszú távú céljaidat.

Itt vannak a legfontosabb megjegyezendő különbségek:

A spórolás azt jelenti, hogy kevesebbet költesz, de a takarékos azt jelenti, hogy okosabban.

A spórolás azt jelenti, hogy csak a költségekhez ragaszkodsz, de a takarékos azt jelenti, hogy arra koncentrálsz, ami értéket jelent.

A spórolós a legalacsonyabb árfekvésű megoldást keresi, függetlenül az alternatíváktól, de a takarékos lehetővé teszi a különböző tényezők megfontolását, amelyek segítenek megtalálni a legjobb értéket.

Más szavakkal, a spórolás FOMO-t eredményezhet. A takarékoskodás azonban lehetővé teszi, hogy felelősségteljesen élvezd az életet, miközben a saját és a családod jövőjére is teszel félre.

Így működik a borítékrendszer

A borítékrendszerben nincs semmi új – évtizedek óta létezik. De sokan még mindig nem tudják pontosan, hogyan működik.

Összpontosíts arra, ami valóban számít

A pénzköltés nem egyenlő a boldogsággal.

Ehelyett inkább az életed azon dolgaira koncentrálj, amelyek igazi örömet okoznak neked. Azok az emberek, akikkel időt töltesz, a megélt emlékek és a megosztott tapasztalatok igazán különlegessé teszik az életet. Amikor ezekre a dolgokra koncentrálsz, hirtelen könnyebb a FOMO-t elfelejteni.

A takarékos és pénzügyileg felelősségteljes életet nem szabad bilincsnek érezni. Ha mégis megtörténik, emlékeztesd magad arra, hogy a lehetőségeid szerint élni valójában szabadság. Stressz-mentes, végrehajtástól  mentes. Kevesebb pénz elköltése nem jelenti azt, hogy elszalasztanád az élet lehetőségeit. Ehelyett megalapozza az egészséges pénzügyi jövőt, amelyre büszke lehetsz!

A távolság nem akadály!

Online Pénzügyi tanácsadás