A határok meghatározása és fenntartása talán az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk mentális és érzelmi jólétünk érdekében. A határok elkötelezettséget jelentenek önmagunk és prioritásaink tiszteletben tartása mellett.

A lényeg: a határok nem csak az interperszonális kapcsolatokra vonatkoznak. Legtöbbször azon gondolkodunk, hogy milyen viszonyban vagyunk másokkal, a főnökeinkkel, munkatársainkkal, szobatársainkkal, társainkkal, barátainkkal, szüleinkkel és gyerekeinkkel.

De mi a helyzet a pénzzel való kapcsolatunkkal? Miért nem közelítünk hasonló gondolkodásmóddal  a pénzügyekhez?

Láthatod, az interperszonális kapcsolatok természetes elszámoltathatósággal rendelkeznek. Ha nem tartjuk tiszteletben egymás határait, akkor a kapcsolat feszült vagy mérgezővé válik. Másrészt, ha mindkét fél világosan meghatározta azokat az elvárásokat, amelyeket mindenki tiszteletben tart, akkor a kapcsolat sokkal nagyobb valószínűséggel virágzik akár hosszú éveken át.

Ami a pénzügyi határokat illeti, a „határátlépés” következményei nem annyira nyilvánvalóak. Időbe telhet, mire költségvetési tévedéseink utolérnek minket.

Mégis, akinek világos és meghatározott pénzügyi határai vannak, sokkal valószínűbb, hogy egészséges kapcsolatban áll a pénzzel. Ahelyett, hogy stresszelne és túlterhelt lenne, lelki és érzelmi békében találja magát. És mi a legjobb? Ez az egészséges perspektíva azt pozícionálja, hogy képes a pénzügyi céljainak megvalósítására.

Vizsgáljuk meg ezt.

Az RTL vendége voltam

A pénzügyi határok és a pénzügyi célok közötti különbség megértése

Legtöbbször, amikor az emberek a pénzügyi határokról beszélnek, a kiadásokra utalnak. De ez a helyzet: a pénzügyi határok kevésbé a pénzre vonatkoznak, hanem  valójában a pénzügyi gondolkodásmódra vonatkoznak.

Határokat szabunk mentális és érzelmi jólétünk javítására. Például, ahogy világos elvárásokat támasztok más emberekkel, úgy határoztam meg életemben a pénzzel való kapcsolatom javítását is.

cíkkajánló: 3 hiedelem, ami lehet, hogy téged is visszatart

Tudom, hogy ez valóban technikának tűnhet, de bízz bennem – a sajátosság a legfontosabb.

Gondolkodj így: egy profi futballista és egy olimpiai bajnok tornász is sportoló. Mindendketten a sportáguk csúcsán vannak. Azonban minden sportolónak megvan saját edzésrendje, és a táplálkozási követelményeik is rendkívül eltérőek. Miért? Mert kétféle sportolóról van szó. A képzésük és felkészülésük sajátosságot igényel.

Tedd 2021-et a megtakarítás évévé!

A sajátosság kulcsfontosságú

Egy másik sajátos pont, hogy a határok és a célok nem ugyanazok.

A célokat el akarjuk érni (például egy ingatlan megvásárlásáshoz szükséges előleg, az adósság kifizetése vagy a nyugdíjazási célok teljesítése), míg a határok meghatározott paraméterek, amelyek segítenek elérni ezeket a célokat.

Például lehet, hogy kiegyenlited a hitelkártya-tartozásodat. Az a határ, amelyet meghúzhatsz, az az, hogy saját pénzügyi szükségleteidet mások elé állítod.

„Várj! Nem vagy kicsit önző?” gondolkodhatod.

Nem, mert a határok meghatározása a szellemi, a fizikai, az érzelmi és a pénzügyi jólét védelmében vannak. Nem kapzsiságról van szó. Ezért a határok meghatározása soha nem okozhat lelkiismeret furdalást.

A fenti példában az, hogy pénzügyi szükségleteinket mások fölé helyezzük, azt jelenti, hogy szabadon jelezhetjük, ha megtelt a pohár. Hasonló ez a repülőgépek oxigénmaszkjaihoz. Először magunkra kell feltenni, mielőtt biztonságosan tudnánk segíteni a mellettünk lévő embernek. E határok kitűzésével jobb pénzügyi helyzetben leszünk, hogy másoknak is segítsünk.

3 pénzhiedelem, ami visszatarthat

Melyek azok a konkrét pénzügyi határok, amelyeket ma meghúzhatok?

A személyes pénzügy… nos… az személyes.

Tehát nem tudom megmondani, milyen konkrét határokat kellene ma meghúznod.

Azt azonban megtehetem, hogy megosztok egy történetet és az érvelésemet, hogy jobban megértsd, hogyan lehet ezt a gyakorlatot megvalósítani saját életedben.

Emlékszel, miről beszéltünk fent? Mi a különbség a célok és a határok között?

A célokat el akarjuk érni, és a határok segítenek elérni ezeket a célokat.

A konkrét pénzügyi határok megállapításához világos jövőképpel kell rendelkezned. Más szavakkal, világos és konkrét célokkal kell rendelkezned.

Mindez a gondolkodásmódról szól! A határok inkább szabadságot adnak, semmint korlátoznának. Te úgy döntesz, hogy jogod van hozzá – bármi legyen is az életedben.

Ez a kérdés a pénzügyi siker titka

Néhány határ, amelyet érdemes figyelembe venni

21 órakor nincs vásárlás. Ez egy olyan határ, amelyet a saját életemben használok. Nem megyek fel a kedvenc kiskereskedőim weboldalaira, és nem engedem meg magamnak, hogy megnyissam az Amazont. Az egyszerű böngészés sem megengedett. Miért? Mert észrevettem, hogy anno sok impulzus vásárlásom és felesleges online költekezésem késő este történt. A határ megint nem korlátozó. Ehelyett engedélyt ad arra, hogy azt mondjam: „Hé, Kriszta … kevesebbet költesz haszontalan dolgokra, hogy több pénzt költhess fontos dolgokra.”

Kemény korlátot szabok az ünnepi vagy születésnapi ajándékok vásárlásakor is. Ez kihívást jelenthet néhányunk számára, különösen, ha a Szeretet Nyelvünk az ajándékozás. Az ajándékok kézzelfogható módon tudatják a körülöttünk lévőkkel, hogy szeretjük őket. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az ajándékozásnak az anyagi biztonság rovására kellene mennie. Ez a határ felhatalmazz arra, hogy szabadon és örömmel költsek, tudván, hogy az ajándékra szánt keret a költségvetésemben továbbra is szem előtt tartja pénzügyi egészségemet.

Várok egy-két – vagy több – napot, hogy gondolkodjak, ahelyett, hogy azonnal valamire „Igen”-t mondanék. Amikor egy családtag vagy egy közeli barát pénzt kér, könnyű azonnal „igent” mondani, anélkül, hogy végiggondolnánk a lehetséges következményeket. A kölcsön kérések azonban nagy figyelmet érdemelnek. Nincs semmi baj az „Igen” kimondásával, amennyiben ez nem akadályozza az anyagilag teljes élet felé vezető utat. Ha a határok meghatározását nehéznek érzed, emlékeztesd magad arra, hogy ezek a határok arról szólnak, hogy megerősítsék saját szükségleteidet, és segítenek abban, hogy elérd, amit akarsz. Annak a ténynek a felismerése és tiszteletben tartása, hogy nem az a feladatod, hogy másokat boldoggá tegyél. Igen, segíthetsz. Igen, lehetsz példa másnak – sőt, bátorítalak is erre! De más emberek boldogsága ne a Te költségeden teljesüljön.

Ennek a gondolkodásmódnak a kialakításával egyértelművé válik, hogy a határok nem korlátoznak. Ehelyett azért vannak, hogy egészséges módon teljesítsék be vágyaidat és igényeidet. Önbecsülésen múlik.

Hogyan tartsd meg a pénzügyi határokat

A határaid létrehozása az egyenlet egyik oldala – azok betartása a másik. A határok megtartásának csak két akadálya van: önmagad és mások. Ha magadról van szó, fontos megbizonyosodnod arról, hogy egészséges-e a felfogásod és a határokkal való kapcsolatod. Ha a határokat korlátozásnak tekinted, akkor nehezebb lesz betartani őket. Ha azonban a határokat egészséges eszköznek tekinted annak biztosítására, hogy jobb helyzetben legyél céljaid teljesítéséhez, akkor a végtelen lehetőségnek látod. A gondolkodásmód számít.

Ha másokról van szó, a kommunikáció kulcsfontosságú. A pénzről nehéz beszélni, mert tabunak számít, de őszintén és hatékonyan kell kommunikálnod önmagad miatt. Ne feledd, hogy az emberek nem tudják tiszteletben tartani a határaidat, ha nem tudják, hogy mik azok, ezért nyíltan beszélned kell róluk.

Arra biztatlak, hogy közöld a határaidat, mert különben a beszélgetés a felesleges kifogások felé terelődik. Tartozol magadnak és kapcsolataidnak annyival, hogy őszinte és átlátható vagy. Az igaz barátok tiszteletben tartják határaidat, és segítenek abban is, hogy ragaszkodj hozzájuk.

 Milyen határokat hoztál létre az életedben? És miért? Nyugodtan osszd meg történetedet hozzászólásban! Soha nem tudhatod, kinek az életéhez tesz hozzá a történeted!

A távolság nem akadály!

Online Pénzügyi tanácsadás