Érezted már valaha, hogy ön-szabotálod a pénzt? Kíváncsi vagy, vannak-e korlátozó meggyőződéseid, amelyek visszatarthatnak az pénzügyi szabadságtól?
Legtöbb esetben a válasz valószínűleg egyértelműen hangzik: „Igen!”
Az az igazság, hogy a legtöbbünknek vannak pénzhiedelmei, amelyek valamilyen módon visszatartanak minket. Az a képességünk, hogy azonosítsuk és megváltoztassuk ezeket a meggyőződéseket, pénzügyi utunk létfontosságú része.
Mik azok a pénzhiedelmek?
A pénzhiedelmek láthatatlan forgatókönyvek, amelyek vezérlik pénzügyi viselkedésünket. Ezek a pénzzel kapcsolatos üzenetek, amelyeket idővel elsajátítunk. Amint ez megtörténik, ezek a hiedelmek vezérlik cselekedeteinket és viselkedésünket anélkül, hogy észrevennénk.
Legtöbben gyermekkorunkban vettük fel a pénzzel kapcsolatos hitünket, akár közvetlenül, akár közvetve. Ez történhet szüleink nyilatkozataiból, vagy rajtunk keresztül, megfigyelve, hogy mások hogyan viselkednek a pénzzel kapcsolatban.
A legtöbben felnőttként is ragaszkodunk ezekhez a hiedelmekhez. Azok a gondolatok, amelyek megfogalmazódnak bennünk és leírják az adott dologhoz való hozzáállásunkat, nem csak gondolatok; ezek képezik számunkra a valóságot.. Nézzünk meg három gyakori pénzhiedelmet, és azt, hogy ezeknek a meggyőződéseknek a megtartása hogyan fog minket anyagilag visszatartani.
Hogyan lehet jobb pénzügyi szokásokat létrehozni?
1. hiedelem: Soha nincs elég pénz
Vannak, akik úgy gondolják, hogy soha nincs elég pénz és minél több pénzt takarítanak meg, annál jobb. Ezek az egyének általában rendkívül takarékosak és olyannyira igyekeznek pénzt megtakarítani , hogy félnek bármire is elkölteni.
Természetesen a megtakarítás jó dolog, és soha nem foglak ettől eltántorítani. De ugyanúgy, mint bármi más az életben, káros is lehet.
Azok az emberek, akik úgy gondolják, hogy soha nincs elég pénz, hajlamosak felhalmozni a pénzüket, és úgy vélik, hogy szükségük lesz valamilyen jövőbeli vészhelyzetre. Nagyon apró kiadások miatt is feszengenek, és a kiadásoktól való félelem megakadályozza őket abban, hogy társadalmi tevékenységet folytassanak.
Takarékosnak lenni nem rossz dolog, de ha túl sokat koncentrálunk minden fillér megtakarítására, az visszatarthat. Fontos a felelősségteljes pénzköltés, de a pénzügyi függetlenség hatalmas része a befektetésekre, a kereseti potenciál növelésére és a növekedési gondolkodásmódra összpontosít.
Hogyan lehet megváltoztatni a pénzzel kapcsolatos gondolkodásmódot?
2. hiedelem: A pénz megoldja a problémáimat
Ez a pénzhit a spektrum ellentétes végén van. Azok az emberek, akik úgy gondolják, hogy a pénz minden problémájukat megoldja, hajlamosak túlköltekezni.
Magyarországi adatot nem találtam, de a Psychology Today szerint az Egyesült Államokban az emberek nagyjából 6% -ának kényszeres vásárlási magatartása van. Sok emberben ez a harmincas éveiben alakul ki, miután stabilabb pénzügyi helyzetet ért el.
A kényszerköltők sok olyan impulzusvásárlást hajtanak végre, amelyekre valójában nincs szükségük. Gyakran megpróbálják elrejteni vásárlási szokásaikat, és bűntudatot éreznek a vásárlásaik miatt. Ezt a túlköltekezést gyakran használják a negatív érzelmek elkerülésére.
A túlköltekezés gyakran hitelkártya-adóssághoz vezet, és komoly, hosszú távú pénzügyi problémákat okozhat. Ennek oka, hogy a túlköltők gyakran elhanyagolják a jövőjük érdekében szükséges megtakarítást és befektetéseket.
Ep.02. Ami nélkül nem fognak megvalósulni a céljaid
3. Hiedelem: Nem OK, ha pénzről beszélünk
Ez a káros pénzhiedelem árnyaltabb, mint az első kettő. Vannak, akik hajlamosak teljesen elkerülni a pénz-témát, és úgy érzik, hogy nem illik erről beszélni.
Sok szempontból könnyen belátható, hogyan alakulhat ez a hiedelem idővel. Gyerekként mindannyian azt tanuljuk, hogy udvariasak legyünk, és hogy baj, ha a felnőttekkel kapcsolatban konkrét kérdéseket teszünk fel a pénzzel kapcsolatban. Hányszor szidtak meg, ha megkérdezted, mennyibe kerül valami?
Az emberek gyakran kerülik a pénzről való beszélgetést, mert szégyellik a korábbi pénzügyi hibáikat. Például, ha sok adósságuk van, akkor lehet, hogy szégyenlősségből nem akar erről beszélni.
A probléma az, hogy ha elkerüljük a pénzről való beszélgetést, soha nem kapjuk meg a szükséges segítséget. Tehát a jelenlegi pénzügyi problémák általában csak súlyosbodnak, és soha nem leszünk képesek pénzügyi célokat kitűzni vagy haladni.
Hogyan lehet legyőzni a pénzhiedelmeket?
Tehát mit csinálj, ha azonosulsz az ebben a blogbejegyzésben vázolt káros pénzhitekkel? Nos, íme néhány lépés, amelyet megtehetsz a szkriptek változtatásának elkezdéséhez:
Először is tisztázd, mit jelent számodra a pénz. Ebben segít, ha írásban kipótolod saját belátásod szerint az alábbi mondatokat:
- A pénz ___________.
- A pénz azt jelenti számomra, hogy ______________________.
- Nem vagyok pénzügyileg szabad, mert _________________________.
- Szeretnék több pénzt, de ________________________.
Ha kész, válts át támogató hozzáállásra, amely segít, hogy megvalósítsd a vágyaidat.
Keress új meggyőződéseket: Mielőtt megváltoztathatnád viselkedésedet, meg kell találnod egy új meggyőződést a jelenlegi pénzügyi forgatókönyved megváltoztatásához. Például, ha túl sokat költesz a negatív érzelmek “kezelésére”, akkor lehet, hogy egy egészségesebb érzelmi kimenetel megtalálásával kell kezdened.
Keress különböző nézőpontokat: Nem könnyű megváltoztatni a pénz körüli meggyőződésünket, bármennyire is szeretnénk. Ha nehéz túllépni a korlátozó pénzhiteken, akkor első lépés új perspektívát keresni.
Keress olyan embereket, akik pénzügyileg sikeresek és más meggyőződéssel rendelkeznek, mint Te a pénzzel kapcsolatban. Tudd meg, mit gondolnak másként, és mit lehet tanulni tőlük? Ez a gyakorlat új szemszögből láttatja a pénzt.
Koncentrálj a céljaidra: mi motivál arra, hogy végre végleg megváltoztasd ezeket a pénzhiedelmeket? Más szóval ki kell derítened a „miért”-edet.
A “miért?” kiderítése segít megtalálni a mögöttes célt. Ha ez megvan, a cselekvés könnyebbé válik, és motiváltabb leszel az pénzügyi utad folytatására, de már a megszokottól eltérő, haladó irányba.
Ez a 12 szokás segít elérni a pénzügyi szabadságot
Mindannyiunknak vannak, voltak mögöttes pénzhiedelmei, amelyek visszatartottak, visszatartanak minket pénzügyi céljaink elérésétől. Ezeknek a hiedelmeknek az azonosítása és a szükséges lépések megtétele egy folyamat része. A változás folyamat, és nem egyik napról a másikra fog megtörténni, meg fogsz lepődni, hogy kis, következetes erőfeszítésekkel hová juthatsz el pénzügyi utadon.