Ha sikeresen akarsz gazdálkodni a pénzeddel, elengedhetetlen, hogy tudd, hová megy a pénzed. Valójában ez az alapja a költségvetésednek. Ha azt kérdezed magadtól, hogy „Hová tűnt a pénzem?”, akkor valami nem stimmel a költségvetési folyamatodban.
Ha tisztességes jövedelemmel rendelkezel, de úgy érzed, hogy még mindig fizetéstől fizetésig élsz, vagy minden hónapban csak épphogy megúszod, hogy a hitelkeretedhez nyúlj, akkor valószínűleg az életmódbeli vásárlások és a költési szokások a hibásak.
A tudatosság az első lépés, és csak ezután következik a pozitív fejlődés. Először úgy tűnhet, hogy a kiadások valós számainak megismerése pofonegyszerűnek tűnik. De anélkül, hogy szembenéznél a kiadásaid valóságával, mindig csak a zavarodottság és a sajnálkozás marad. A csúnya igazság feltárása nélkül nem változtathatod meg pénzügyeidet jobb irányba.
MIÉRT KELL NYOMON KÖVETNED A KIADÁSAIDAT?
Mielőtt leülnél és költségvetést készítenél, minden tényre szükséged van. Honnan tudhatnád, hogy mennyit költs az egyes kategóriákban a kiadási előzmények nélkül?
A költségvetés kudarcra ítélésének biztos módja, ha irreális számokat használsz. Nem írhatsz csak úgy képzeletbeli számokat, és nem próbálhatod meg ezek alapján alakítani az életedet. Éppen az ellenkezőjét kell tenned! Az életedben zajló eseményeknek kell vezérlő tényezőnek lenniük a költségvetésed elkészítésekor, és akkor sokkal könnyebb lesz betartani az általad összeállított költségvetést.
A kiadások nyomon követésének valódi és legfontosabb oka a pénzügyi tudatosság kialakítása. Ha nem tudod, hogy hová megy a pénzed, vagy mire költöd, nem tudod azonosítani, hogy milyen szokásokon változtass azért, hogy a pénzed neked dolgozzon.
A költési szokásaid meghatározzák a pénzügyi prioritásaidat
Logikus, hogy több pénzt költesz azokra a dolgokra, amelyek fontosak számodra, igaz? De mi történik akkor, ha a kis napi kiadások miatt nem tudsz pénzt költeni azokra a dolgokra, amelyek a legfontosabbak neked? Ha már tisztában vagy azzal, hogy mire ment el a pénzed, elkezdhetsz pénzügyi célokat kitűzni, és felállíthatsz egy tervet, amely segít elérni őket.
Ha egyszer elkezded nyomon követni a kiadásaidat, világossá válik, hogy nem áll rendelkezésre végtelen mennyiségű pénz. A kiadások felírása arra kényszerít, hogy rangsorold, mire kell a pénzt költened!
Az RTL vendége voltam
HOGYAN KELL NYOMON KÖVETNI A KIADÁSOKAT?
Évekig próbálkoztam alkalmazásokkal és számítógépes szoftverekkel, hogy nyomon kövessem a kiadásaimat. Manapság is figyelem az applikációkat, de PSD2 ide vagy oda, csak nem akarnak jól működni .
Azt tapasztaltam, hogy korrigálnom kellett az adatokat, helyesbítenem kellett az egyes tranzakciókhoz automatikusan hozzárendelt kategóriákat, és mindig azon kaptam magam, hogy minden tranzakciót át kell néznem, hogy megbizonyosodjak arról, hogy a szoftver pontosan végzi a munkáját, már ha végzi, mert biszony előfordul, hogy duplikáció keletkezik a szinkronizáció során, vagy épp hetekig nem szinkronizál, hiába adtam engedélyt a netbenakban, hogy az app átvegye a trancakciók adatait….
Megtanultam, hogy maximalistaként a kiadásaim kézi nyomon követése az egyetlen lehetőség, amit elég kényelmesnek érzek. Így plusz körök nélkül meggyőződhetek arról, hogy az adatok pontosak, és ez lehetővé teszi számomra, hogy egy vizuális rendszert hozzak létre, amely sokkal könnyebbé teszi a feladatot.
AZ ELSŐ LÉPÉS
Ha csak tollal és papírral követed a kiadásait, megfelelő eszközökre és módszerre van szükséged ahhoz, hogy ne csak pontosan rögzítsd a kiadásaidat, hanem a folyamat hatékony is legyen.
A kiadáskövető használata elengedhetetlen. Szükséged van valamire, amivel szervezetten rögzítheted az adataidat és kiadási tranzakcióidat. Én feljegyzem és nyomon követem, hogy hova megy MINDEN egyes forintom. Ez számomra azt jelenti, hogy nem csak a készpénzes kiadásokat kell nyomon követnem, hanem az összes olyan tranzakciót is, amely a folyószámlámra megy vagy onnan jön ki.
Például, ha 5 különböző helyen van pénzmozgásod (bankszámla, megtakarítási számla, készpénzkiadás stb.), akkor mindennek szerepelnie kell a kiadáskövetődben.
A folyamat első lépése az összes számlád felkutatása. Ez magában foglalhatja a folyószámládat vagy az esetleges hitelkártyáidat. Ha megnézed a számláidat, könnyebben azonosíthatod, hogy hol költesz.
Megtakarítás játszva? IGEN!
A NYOMON KÖVETÉS ELKEZDÉSE
Miután kitaláltad, hogy mely számlákról költesz és melyikre kapsz pénzt, ideje elkezdeni a nyomon követést. Szeretem használni ezt a kiadáskövető eszközt, mert lehetővé teszi számomra, hogy folyamatosan nyomon kövessem a folyószámlám egyenlegét, valamint a készpénzes kiadásokat.
Én a készpénzborítékos módszert használom, ami azt jelenti, hogy a rendszeres számláimat a folyószámlámról fizetem, a többi kiadásomhoz pedig készpénzt használok.
A kiadások nyomon követése során elengedhetetlen, hogy MINDEN tranzakciót számba vegyél. Minden bejövő és kimenő forintot fel kell írni. Ha a nap folyamán készpénzt költesz, mindenképpen kérj nyugtát, hogy hazaérkezésekor ez alapján rögzíthesd a tranzakciókat.
Javaslom, hogy minden este szánj körülbelül tíz percet arra, hogy leülj és frissítsd a költségkövetődet. Ellenőrizd online a számláidat, és rögzítsd a megtörtént tranzakciókat, és használd a nap folyamán összegyűjtött nyugtákat a kiadások frissítéséhez.
A megtakarítási stratégia, amely felkészít a jövőre
A HIGHLIGHTER MÓDSZER
Ugye van egy költségkövetőd, amelyen egy csomó tranzakció van? És most mi lesz? Hogyan rendezd el ezeket az adatokat, hogy legyen értelme? Az egyik fő ok, amiért nyomon követed a kiadásaidat, nem csak az, hogy kiderítsd, hová megy a pénzed, hanem az is, hogy kategóriákba rendezd a kiadásaidat. Ez lehetővé teszi, hogy reális kategóriakorlátokat használhass a költségvetésedben.
Vizuális típus vagyok, ami azt jelenti, hogy képek, grafikonok és színek segítségével könnyebben megemésztem az adatokat. Egy csomó adat egy oldalon önmagában nem hasznos, még akkor sem, ha minden szükséges információ ott van.
Létrehoztam egy rendszert a színek segítségével. A kiadáskövetőmre pillantva gyorsan látni akartam, hogy mire költöttem a pénzem, ezért létrehoztam a kiemelős módszert.
A highlighter-módszerrel a hónap végén végigmegyek a költségkövetőm minden egyes tételén, és kiemelem a „tetsző” tranzakciókat. Például az összes élelmiszerrel kapcsolatos tranzakcióm zölddel lesz kiemelve; az összes benzinnel vagy autó karbantartással kapcsolatos tranzakcióm kékkel lesz kiemelve; az összes törlesztésem sárgával lesz kiemelve; az összes szórakozással kapcsolatos tranzakcióm lilával lesz kiemelve stb. Én a STABILO BOSS szövegkiemelőket használom, amelyek azért nagyszerűek, mert több különböző színben kapható, ami elegendő színválasztékot biztosít több kategóriához!
Ezután, miután az összes tranzakciót kiemeltem, összeadom az egyes színeket. Így pontosan (forintra pontosan) megtudom, hogy hova ment el a pénzem a hónap során. Kategorizálva van, összegezve van, és rendezett!
Ezután a kiadások nyomon követéséből származó összegeket arra használom fel, hogy a következő költségvetésemet átdolgozzam, elvégezzem a szükséges változtatásokat, és csökkentsem a kiadásokat azokon a problémás területeken, amelyeket észreveszek.
GYAKORI PROBLÉMÁK
Nem stimmel a kiadások és a bevétel összege.
Ha helyesen csinálod, a bevételeidnek meg kell egyezniük a kiadásaiddal. Vagyis a bejövő pénz mínusz a kimenő pénznek nullával kell egyenlőnek lennie.
Sok tervező konzultáció után észrevettem, hogy az emberek két alapvető hibát követtek el a kiadáskövetőjükkel, amikor a készpénzborítékos módszert használták.
Kétszeresen számolták a kiadásokat a készpénzes borítékokból.
Nem a megfelelő mennyiségű jövedelmet adták hozzá a nyomkövetőjükhöz a megtakarítási borítékok miatt.
A sikeres költségvetéshez elengedhetetlen, hogy pontosan tudd, hová megy a pénzed, és mire költöd azt. Ha nem felel meg a valóságnak, ami az életedben történik, akkor minden alkalommal kudarcot fogsz vallani.
A kiadások nyomon követése problémamegoldás, és ehhez egy kis nyomozásra van szükség. De tapasztalatból mondhatom; nagyon megéri rászánni az idődet!
Ha úgy érzed, hogy nem tudod kezelni a pénzedet, és küszködsz a költségvetéseddel, csináld ezt néhány hónapig. Ígérem, sokkal jobban fogod érezni magad! Ha segítség, támogatás kell, akkor foglalj időpontot családi kassza tervezésre, s 6 hónapig együtt dolgozunk, hogy egy élhető, céljaidat támogató költségvetésed legyen.
Nincs találat
A keresett oldal nem található. Próbálja meg finomítani a keresést vagy használja a fenti navigációt, hogy megtalálja a bejegyzést.
A távolság nem akadály!
Családi kassza tervező 6 hónapos program