Ha van befektetni való pénzed, de nem tudsz sokat a befektetésekről, az Interneten rengeteg információt találhatsz, de azért vedd fontolóra a pénzügyi klasszikusok elolvasását is! Összeállítottam egy listát a tőzsdei befektetésekkel foglalkozó legjobb könyvekből, amik értékes útmutatásnak bizonyulhatnak, ha javítani akarod befektetési ismereteidet és készségeidet.

Ezekből a könyvekből értékes betekintést nyerhetsz a pénzügyi világ elitjébe, és a megszerzett tudást  egy nyereséges stratégia kidolgozásában is kamatoztathatod.

1. Jack D. Schwager: A Piac Varázslói 1. és 2. kötet

Azon túl, hogy Schwager nagyon jó riporter, képes volt arra, hogy korának legjobb professzionális befektetőit szólította meg ebben a két kötetben. Igazi hedge fund guruk és egyéb vagyonkezelők válaszoltak meglepő részletességgel szakmai és egy kicsit személyes kérdéseire. Ezeket az embereket tekinthetjük leginkább autentikus forrásnak a jobb befektetővé válás útján. Az olyan emberek, mint Bruce Kovner, Paul Tudor Jones vagy Stanley Druckenmiller dollármilliárdossá váltak a tőzsdén, ráadásul anélkül, hogy csaltak volna. A beszélgetések nagyon olvasmányosak és akár egészen minimális tőzsdei ismeretekkel is élvezetesek, könnyen emészthetőek.

Befektetés 5 lépésben

2. Bence Balázs: A Sikeres Kereskedő

A fergeteges humoráról  ismert alkotó művében a technikai elemzés főbb elemeit sorra, érthető módon és magyar nyelven ritkán elérhető részletességgel.

Külön érdemes kiemelni a kockázatkezelésről szóló alfejezetet, ami a legtöbb kereskedő számára fontos.

3. Edwin Lefavre: Egy Spekuláns Feljegyzései

Minden kétséget kizáróan ez a leginkább legendás könyv tőzsdei spekulánsok körében. A könyv egy híres spekuláns, Jesse Livermore gondolataiba avat be a huszadik század elejéről, amikor New York-ban a pénzügyi piacok már nagy erővel zakatoltak, de a technológia még nem tarolta le a piacot.

Sokat megérthetsz a trendek, buborékok és egyéb tőzsdei jelenségek működési mechanizmusából, valamint a piaci pszichológia jelenségeiről.

Mit kell tudnod mielőtt befektetési alapba fektetsz?

4. Philip A. Fisher: Közönséges részvények – Rendkívüli profitok

A pénzügyi elemzés világának úttörője, Philip Fisher jelentős befolyással volt a modern befektetési elméletre, és minden idők legbefolyásosabb befektetői közé tartozik. Elsőként értékelte a részvényeket a piaci trendek és abszolút értékük helyett potenciális növekedési lehetőségeik alapján, számos napjainkban népszerű befektetési elmélet alapját rakva le ezzel. A hosszú távú növekedési részvények kiválasztására vonatkozó elveit, illetve a rövid távú kereskedéssel szemben lévő előnyeit vezető pénzügyi szakemberek is tanulmányozzák és alkalmazzák.

A Közönséges részvények – rendkívüli profitok című könyvből megismerhetjük filozófiáját, és a részvénybefektetések legfontosabb szempontjaival kapcsolatos, rendkívül értékes meglátásait. Megalapozott irányelveket kaphatunk arról, hogy mikor és mit vegyünk, milyen okok miatt adjunk el, illetve elolvashatjuk a haszonkulcsokkal és osztalékokkal kapcsolatos véleményét.

5.  Benjamin Graham: Az intelligens befektető

Az értékalapú befektetés vitathatatlan atyja, Benjamin Graham, az egyik legjobb a szakmában, aki befektetéseivel hosszú évtizedeken keresztül felülmúlta a piaci hozamokat. Könyveivel megalapozta a részvényelemzés ma is használt módszereit.

Három könyve közül a magyarul is megjelent Intelligens Befektető kifejezetten a hétköznapi befektetőknek szól. Graham „értékalapú befektetésről” alkotott filozófiája – amely megóvja a befektetőket a komoly hibáktól, és megtanítja őket, hogyan alakítsanak ki hosszú távú stratégiákat – Az intelligens befektető című művet 1949-es első kiadása óta a részvénypiac bibliájává tette .

6. Peter Lynch: Sikerrel a tőzsdén

Peter Lynch az USA egyik legnagyobb befektetési alapjának, a Fidelity Magellan Fund-nak volt a menedzsere 1977 és 1990 között, és híres róla, hogy ez idő alatt az alap mérete 18 millió dollárról 14 milliárdra nőtt, vagyis évente átlagosan 29%-os hozamot ért el.

Sikerrel a tőzsdén című könyvét mindenképp olvasd el, ha szeretnéd megismerni a részvényekbe történő befektetés alapelveit és módszereit, de nincsen semmilyen előképzettséged.

Mivel a könyv nem sokkal az 1987-es tőzsdekrach után készült, elsősorban a 70-es és a 80-as évek befektetési klímájával foglalkozik, ami a maihoz hasonló recessziós környezet volt.

7. Burton G. Malkiel: Bolyongás a Wall streeten

Burton Malkiel a Bolyongás a Wall Street-en című könyvében leírta: szerinte a befektetési alapkezelők „tudás”-ról beszélnek, de a nagy semmit adják el. Mindezért jár nekik 1,5-3% évente az alap teljes állományából, amit szerintük aktívan menedzselnek, így tudásuk és jó döntéseik rengeteget hoznak az alap, s így a befektetők számára. Malkiel szerint viszont semmilyen alapvető vagy technikai elemzés nem segít a piac legyőzésében, következésképpen, ha véletlenszerűen vásároljuk a részvényeket és megtartjuk azokat, legalább olyan eredményt érhetünk el, mint a befektetési alapkezelők. Mint minden jó akadémikus, Malkiel is sok statisztikával támasztja alá érvelését.

 

Bróker, befektetési tanácsadó vs ingyenes pénzügyi tanácsadó

Bár munkájuk hasonlónak tűnhet, a befektetési tanácsadók és a brókerek nagyon eltérő szerepet töltenek be a pénzügyi szolgáltatások piacán. Mire a cikk végére érsz, megtudod, melyikkel jársz anyagilag jobban.

8. Warren Buffet – Lawrence A. Cunningham: Warren Buffett jelenti

Warren Buffett az elmúlt 50 év legsikeresebb gyakorló befektetője, véleményformáló, akinek piaci lépéseit milliók figyelik lélegzetvisszafojtva, hiszen befektetési filozófiája kiállta az idő próbáját. Az 1973-as olajválság, az 1987. októberi fekete hétfő, az 1990-es évek végének technológiai lufija és annak kipukkadása, majd a 2008-as összeomlás mind-mind olyan piaci sokk volt, amelyből Buffett és vállalata, a Berkshire Hathaway eredményesen jött ki. Ötven éven át nem tart ki a szerencse, egy-két jól sikerült húzással nem lehet a részvénypiaci indexeket tartósan felülteljesíteni, ehhez több kell. Olyan tudás, amiért Warren Buffett méltán kiérdemelte az „omahai bölcs” elnevezést.

Buffett üzlettársai – a Berkshire részvényesei – évről évre felbecsülhetetlen értékű informális oktatásban részesülnek a közvetlen és nyílt hangvételű levelekből, amelyekben elnökük a vállalat eredményeiről számol be, s őszintén vall befektetési filozófiájáról.

Az elmúlt mintegy harminc év írásaiból állt össze a befektetések és a vállalatvezetés fontos témaköreit taglaló könyv. Talán nem magától értetődő, hogy miért ír egyebek mellett a vállalatirányításról, az akvizíciókról, a fúziókról vagy éppen a számviteli politikáról, de az olvasás közben kiderül: ezen üzleti területek megértése és helyes megítélése elengedhetetlen a Buffett-féle befektetési eredményekhez.

Warren Buffett mindent őszintén és kendőzetlenül elmesél, így nem marad más feladatod, mint elolvasni a könyvet, s követni befektetési filozófiáját.

A távolság nem akadály!

Befektetési és Pénzügyi tanácsadás

ONLINE IS!