Brókerbotrányok, piramisjátékok és tárhelyes és egyéb rafinált átverések szedik az áldozataikat. Pedig ezeknek jelentős része józan gondolkodással és pénzügyi intelligencia-fejlesztéssel, pénzügyi ismeretek gyarapításával megelőzhető lenne. Ebben bejegyzésben a legveszélyesebb befektetői veszélyekre szeretném felhívni a figyelmet. Van 2 perced elolvasni?
Óvakodj az áltanácsadóktól!
Habár az elmúlt években sokkal szigorúbb lett a pénzügyi tanácsadók szabályozása, még mindig túl sok a trükköző áltanácsadó. Irreálisan magas hozamokat, legtöbbször garanciát ígérnek és az általuk javasolt ajánlat persze csak „azonnal és most” érvényes. Használd mindig a józan eszed és jól gondolj át minden ajánlatot. Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, azonnal lépj le!
Olvasd el ezt is: Amit a pénzügyi tanácsadókról tudnod kell
Brókercég stabil háttér nélkül!
Gyűjts minél több hiteles információt a brókercégről, s mindig stabil háttérrel rendelkezőt válassz. A legfontosabb ellenőrzési pont az MNB Pénzügyi Felügyeletének oldala lehet, ahol név szerint leellenőrizheted, hogy rendelkezik-e aktív pénz-, tőke- vagy egyéb piaci engedéllyel a kiválasztott vállalkozás.
Ne tegyél fel mindent egy lapra!
Régi szabály, hogy ne tedd fel mindenedet egy lapra, azaz a befektetni való tőkédet oszd fel több részre (diverzifikáld). A gyakorlatban érdemes min.4-5 felé befektetési vagy megtakarítási terméket választani.
Elolvastad már? Hozam-túra – befektetési útikönyv kezdőknek
Óvakodj a túlzott tőkeáttételtől!
Egyre több befektetési konstrukció teszi lehetővé, hogy az alaptőkéd többszörösével, „hitelből” kezdj el spekulálni. A mohóság nem erény és ha mohó vagy, könnyen ráfázhatsz! Ha ki is próbálsz valami hasonlót, akkor is csak nagyon kis tételben vágj bele és értsd meg pontosan a kockázatot! Kizárólag annyi tőkét kockáztass, amennyit még nem fáj elveszteni!
Ezt olvastad már? Fekete öves befektető akarsz lenni?
Veszélyes devizák!
Hiába ígérnek magasabb kamatot vagy hozamot egyes devizákban – török líra, rubel, dél-afrikai rand, brazil reál, stb – kibocsátott befektetések, az esetek 99,9%-ban igaz a mondás: „a magasabb hozamért magasabb kockázatot kell vállalni” Nagyon magasat!
Ne kövesd a csordát!
Bármilyen ajánlatot is kapsz, mindig alaposan gondold át a végleges döntésedet. Hagyd figyelmen kívül a tömegpszichózist és ne az alapján dönts, hogy hányan választották már az adott terméket. Ha pedig rossz érzés fog el, azonnal mondj nemet!
Ezt olvastad már? Melyik nyugdíjcélú megtakarítással jársz a legjobban?
Pénzügyi döntéshelyzetben vagy? Engedd, hogy külső szakértőként segítsek! >>Biztos anyagi hátteret, nyugodt és boldog életet kívánok!
Papszt Kriszta pénzügyi és vállalkozásfejlesztési tanácsadó,coach, jó(l)lét mentor +36 30 737 5074 kapcsolat@papsztkriszta.com |
Hasznosnak találtad ezt a cikket? Lájkold, oszd meg, kövess a Facebookon, és látogass vissza máskor is, vagy…