Mivel tudod pénzügyi céljaid megvalósulásának esélyeit növelni.
Ne halogass!
A halogatás az egyik legnagyobb „pénzügyi” hiba!
Tudod, hogy az emberek azért nem határozzák meg a céljaikat, mert félnek, hogy ezzel együtt felfedezik a korlátaikat is? Attól is félnek, hogy végül rájönnek, szegénységben fogják végezni.
Választás elé kerülve sokan inkább halogatnak, különösen az olyan nagyobb súlyú kérdések esetében, mint a nyugdíj-előtakarékosság vagy a befektetés. A halogatás sokszor a félelemben gyökerezik. Meg vannak ijedve, hogy rossz döntést hoznak.
Te is szeretsz halogatni? Az egyetlen módja, hogy minél közelebb kerülhess ahhoz, amit el szeretnél érni, ha az egész folyamatot a céljaid pontos meghatározásával kezd.
A leggyakoribb pénzügyi hibát követed el, ha terv nélkül élsz.

- Nem követed a pénzáramlásodat, nem tudod, mennyi pénzed van, s az mire megy el.
- Ha nem tudod, milyen állandó kiadásaid vannak, s nem számolsz a váratlan eseményekkel sem.
- Nincs 3-6 havi vésztartalékod.
Tudtad, hogy ha a terveidet átgondolod és leírod, akkor 90%-al nő az esélye, hogy meg is valósítod?
- Írd fel, mit szeretnél megvalósítani az elkövetkező 1-3-5-10-20… évben.
- Írd fel, hogy jelenlegi árakon számolva, a jelenlegi ismereteid szerint mennyi pénzre lesz szükséged a céljaid megvalósításához.
Költsd el minden pénzed! Tervezd meg előre, mennyit, s mire költesz! Ha csinálsz egy költségvetést, ahol a várható költségeidet is kategóriákba sorolod, könnyebb lesz a megvalósítás.
A céljaidhoz passzoló pénzügyi eszközöket használd!
Lássunk néhány példát:
- Szerepel a pénzügyi terveid között egy ingatlan vásárlása, vagy a meglévő ingatlanod felújítása, korszerűsítése, bővítése? Ki ne hagyd a lakástakarékpénztári konstrukciót terveid megvalósításához! Miért kellene csak a saját pénzedet használnod e cél megvalósításához? Használd ki, hogy az állam támogatja a lakásterveket ezzel a lehetőséggel. Tedd el a befizetéseid után járó 30 %-os állami támogatást az akár 3%-os betét kamaton felül. De ne felejtsd el, hogy személyenként havi 20.000 Ft-os megtakarítással maximalizálod az állami támogatást, s csak 4 éves futamidőben gondolkozz!
- Belátod, hogy a nyugdíjtémában csak magadra számíthatsz? Helyes, ha nem arra vársz, hogy majd a gyermeked v. gyermekeid a taníttatásért „cserébe”, vagy csak egyszerűen szülő iránti szeretetből majd eltartanak téged. Ha öngondoskodási szándékod van, akkor használd az adókedvezményt biztosító pénzügyi megoldásokat is! Egészen pontosan az önkéntes nyugdíjpénztárt és a nyugdíj-előtakarékossági számlát! Tudom, ez egy hosszú idejű elköteleződés, de hidd el, nem jársz vele rosszul. Az egyéni befizetéseid után évente 20% adóvisszatérítést vehetsz igénybe, ennek felső összeghatára – az életkortól függetlenül – 150 ezer forintra emelkedett. Ha önkéntes nyugdíjpénztári és/vagy egészségpénztári tagsággal, nyugdíj-előtakarékossági számlával és nyugdíjbiztosítással is rendelkezel, az adóvisszatérítésed összege együttesen nem haladhatja meg a 280 ezer forintot. Persze az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítások hozama sem elhanyagolható. Egy jól megválasztott pénztár, s egy jó portfólió 10-20% között dolgozik Neked, s nem is kell vele foglalkoznod; nem kell, hogy érts a befektetésekhez.
Oszd meg a kockázatot!
Ha pénzügyi céljaid megvalósítása érdekében túl merészkedsz a bankbetéten, akkor nem árt ha a megtakarított pénzed többféle befektetésben tartod. Lehet államapapírod, kötvényed, részvényed, befektetési jegyed, devizád, aranyad,…. Lényeg, hogy a befektetési kockázatot oszd meg, kezeld. Ezt szaknyelven diverzifikálásnak hívjuk.
Milyen egy jól diverzifikált portfólió?
Néhány szempont a teljesség igénye nélkül:
- 20-30 elemből áll.
- Több iparágba történő befektetést tartalmaz.
- Figyelembe veszi a befektető, azaz a Te kockázattűrő képességedet.
- Többféle futamidejű befektetést tartalmaz.
- Tartalmaz biztonságos elemeket is.
Van kérdésed? | ![]() |
Szakértő, független segítség kell | ![]() |
Biztos anyagi hátteret, nyugodt és boldog életet kívánok!
![]() |
Papszt Kriszta az anyagi biztonságra vágyók pénzügyi tanácsadója, jó(l)lét mentora +36 30 737 5074 kapcsolat@papsztkriszta.com |
Kedves Kriszta!
Köszönöm a nyugodt, biztos pénzügyi helyzetre való kívánságod. Nem hiszem, hogy nekem ez már vagy még megvalósul , vagy lét biztonságom erősödni fog. Miért, mert a pénzügyekre ható intézkedések ugye magukban hordozzák a pozitív és negatív hatásukat. Írsz arról, hogy legyen tartalék a családban, ezt én mindig szem előtt tartottam itthon és volt munkahelyeimen is. Ez lehetetlen mert az információ csak az előnyt indokolja a hátrányát nem. Igen amikor elkezdődött a rezsicsökkentés örömmel konstatáltam, hogy ennyivel és ennyivel csökkent a szolgáltatás hónapról hónapra. Nálunk a pénzügyeket a feleségem intézi és csak később tudtam arról, hogy közben a megadóztatott kamatok lecsökkentek a minimumra, a bank költségek nőttek és majd nem annyit veszítek rajta vagy többet, mint a rezsi csökkentésen. Erre nem figyeltem. Mondjuk ez az én figyelmetlenségem. Persze az ember ilyen kor a nyugalmas nyugdíjas éveit szeretné élni.
Persze sok mindenről lehetne írni, de az már nem az én világom 74 évesen. Pénzügyi intelligencia az külön fejezet lenne. El ment a kedvem az egésztől, ez a világ már nekem nem értelmezhető, ahol egymást harcosnak tekintjük.
Köszönöm leveleid, felüdítenek, de elkeserítenek is, mert már nem vagyok fejlődőképes és alkalmazkodó ehhez a könyörtelen élethez.
Jó egészséget és segíts továbbra is jó meglátásaiddal: tisztlettel: Gyuri
Kedves Gyuri,
először is gratulálok a korodhoz, mert Te ezt már megélted, s kívánok még sok nyugalmas évet. Ami a pénzügyeket illeti, e téren is felgyorsult a világ. Változnak a kondíciók. Éppen ezért kell az információ. Ebben igyekszem segíteni Nektek!
Minden jót kívánok!
Barátsággal: Papszt Kriszta