Nehéz elhinni, hogy már csak pár nap és 2022 van! Az év vége remek alkalom arra, hogy átgondold, hogyan költötted a pénzed az elmúlt évben, és eldöntsd, mit szeretnél másképp csinálni januártól.

Természetesen minden hónapban ellenőrizned kell a költségvetésedet, de azt javaslom, hogy az év végén tegyél néhány konkrét lépést. Ez segít a prioritások felállításában és a pénzügyek újévi előkészítésében.

1. Tekintsd át pénzügyi céljaidat

A rövid, közép- és hosszú távú pénzügyi célok kitűzése a pénzügyi kiteljesedés alapvető része. Az erős pénzügyi célok segítenek elkerülni a túlköltekezést, és motiváltan tartanak, miközben az adósságok visszafizetésén és a megtakarítások növelésén dolgozol.

Jó, ha minden évben szánsz egy kis időt pénzügyi céljaid felülvizsgálatára. Ahogyan évente egyszer felkeresed az orvosodat egy éves vizsgálatra, ugyanezt kell tenned a pénzügyeiddel is.

Nézd meg, milyen előrelépést értél el 2021-ben, és mit szeretnél másképp csinálni 2022-ben. Voltak például olyan költségvetési kategóriák, amelyekben krónikusan túlköltekeztél?

Kifizettél valamennyit az adósságodból, de nem annyit, amennyit szerettél volna? Mindezt vedd figyelembe a pénzügyi felülvizsgálat során.

A pénzügyi szabadsághoz vezető 9 lépés

A pénzügyi szabadsághoz vezető lépések nem fekete-fehérek. Nem létezik egy mindenki számára használható formula. Miért? Mert mindenki más. Mindannyiunk élete egyedi. Az én lépéseimet követheted de az, hogy hogyan teszed meg az utat, csak rajtad múlik.

2. Csekkold a kiadásokat

A kiadások hónapról hónapra változhatnak. Az új év beköszöntével nincs is jobb alkalom arra, hogy leülj, és végigmenj minden egyes kiadáson, és megkérdezd magadtól: „Akarom-e ezt csökkenteni, vagy megtartani?”.

Ne csak a fix kiadásokkal kapcsolatban tedd ezt, hanem a változó kiadásokat is értékeld újra. Győződj meg arról, hogy a változó kiadásokra vonatkozó költségvetési korlátok reálisak-e a számodra, és győződj meg arról, hogy a fix számlákra szükség van. Szükséged van új költségvetési kategóriák létrehozására? Lehet, hogy úgy találod, hogy szükség van a kategóriák összevonására.

Ennek során azt is kérdezd meg magadtól, hogy kizárólag készpénzzel fogsz-e költeni, vagy nagyobb sikert aratsz a készpénzmentességgel. Bármelyik mellett is döntesz, csak győződj meg róla, hogy minden rendben van, mielőtt az új év elérkezik.

3. Hozz létre egy vészhelyzeti alapot

Ha van valami, amit a világjárvány megtanított nekünk, az az, hogy egyikünk sem tudja, mit hoz a jövő. Lehet, hogy a dolgok jelenleg pénzügyileg rendben mennek, és lehet, hogy a jelenlegi fizetésedből épphogy megélsz minden hónapban. De mit tennél, ha pénzügyi vészhelyzet állna elő?

Ezért kell mindannyiunknak rendelkeznünk egy vésztartalékkal. A legtöbb szakértő azt ajánlja, hogy három-hat havi kiadásokra elegendő összeget takaríts meg, de ez időbe telhet. Ezért azt javaslom, hogy először egy kezdő vészhelyzeti alapra összpontosíts.

Ez az összeg olyan lehet, amennyi csak nyugalmat ad, de én azt javaslom, hogy legalább 100ezer forinttal kezd. Ez elegendő pénz a legtöbb kisebb vészhelyzet fedezésére. Ezt a pénzt még azelőtt érdemes félretenni, hogy elkezdenéd törleszteni az adósságaidat.

4. Reális költségvetéssel állj elő

Biztosítanod kell, hogy a költségvetésed összhangban legyen a prioritásaiddal, és hogy a bevételeid fedezni tudják az összes kiadásodat. És mindennél fontosabb, hogy a költségvetésed reális legyen.

Könnyű csak úgy megírni egy jól hangzó költségvetést, és remélni, hogy minden hónapban tartod majd magad hozzá. De ha nem tudod betartani a költségvetésedet, akkor az nem igazán segít neked.

Szánj egy kis időt arra, hogy értékeld, hogy a költségvetésed úgy szolgál-e Téged, ahogyan szeretnéd. Tudatosítsd magadban, hogy szükséged van rá a pénzügyi céljaid eléréséhez. Igen, mindannyian szeretnénk kevesebbet költeni, DE ez néhányunk számára nem biztos, hogy reális. Ha irreális költségvetést állítunk fel, azzal csak a kudarcra készítjük fel magunkat, ezért kritikus fontosságú, hogy a költségvetésed reális legyen számodra. Ne feledd, a költségvetésed nem hasonlíthat és nem is fog hasonlítani senki máséra.

5. Dönts az adósságtörlesztési stratégiáról

Ha még mindig az adósságok visszafizetésén dolgozol, szánj egy kis időt arra, hogy adósságlistád naprakész legyen. Tudom, hogy ez nehéz lehet, különösen, ha 2021-ben újabb hitelkártyaadósságot vettél fel.

Nem tudod kifizetni az adósságodat, ha nincs pontos képed arról, hogy mivel foglalkozol. Szóval legyél igazán őszinte a hiteleiddel, adósságoddal kapcsolatban az új év kezdete előtt.

Onnan kiindulva ki tudsz dolgozni egy adósságtörlesztési stratégiát. A két legelterjedtebb stratégia az adóssághógolyó és az adósságlavina.

Az adóssághógolyó-módszerrel a legkisebbtől a legnagyobbig felsorolod az összes adósságodat. Ezután először a legkisebb egyenleget kezded el kifizetni, minden másra pedig minimális részleteket fizetsz. Ezt a módszert addig folytatod, amíg végül a legnagyobb adósságot ki nem fizeted.

Ehhez képest az adósságlavina-módszer arra összpontosít, hogy először a legmagasabb kamatozású adósságot fizesd ki, függetlenül a hitel nagyságától. Ez segít abban, hogy kevesebb pénzt költs a kamatfizetésre, de sokaknak könnyebb motiváltnak maradni az adóssághógolyó-módszerrel.

6. Folytasd a vészhelyzeti alap építését

Miközben törleszted az adósságodat, próbálj meg továbbra is több pénzt félretenni a vészhelyzeti alapodba. Ezt a vészhelyzeti alapot legalább háromhavi kiadásokra akarod feltölteni.

A vészhelyzeti alap létfontosságú, mert nem csak arról szól, hogy megszabadulj az adósságtól – hanem arról is, hogy a jövőben ne legyen adósságod. A vészhelyzeti alap biztosítja, hogy ne kelljen még több hitelt felvenned, ha  például váratlan számla érkezik. Segít kilépni abból a körforgásból, amelyben a magas kamatozású hitelkártyákra támaszkodsz.

A vészhelyzeti alapodon kívül el kell kezdened azon gondolkodni, hogy milyen megtakarítási alapokra van szükséged 2022-ben. A megtakarítási alap egy olyan eszköz, amellyel jelentős, tervezett kiadásokra lehet felkészülni.

Például a karácsony és a vele járó összes kiadás egy tervezett kiadás. Minden egyes évben eljön, és tudod, hogy meg fog történni. Sokan azonban nem terveznek rá, és vészhelyzetként kezelik.

Találd ki, milyen tételekre kell megtakarítanod a következő évben. Ezeket a kiadásokat mindenképpen építsd be a költségvetésedbe.

Mi az a megtakarítási alap?

A lényeg

Ha idén nem sikerült olyan sokat fejlődnöd pénzügyileg, mint remélted, az nem baj. Az évvége/év eleje kiváló alkalom arra, hogy újraértékeld céljaidat, kitaláld, mi ment rosszul, és új tervet dolgozz ki a következő évre. Ügyelj arra, hogy a vészhelyzeti alap megtakarítását és az adósságok törlesztését helyezd előtérbe.

Költségvetés Blueprint Kurzus

Lépésről lépésre útmutatást kapsz a sikeres költségvetés elkészítéséhez – a készpénzes borítékrendszer segítségével.

Ezt láttad már??

Ha még nem élsz pénzügyi stabilitásban, akkor van egy ajánlatom a számodra!

Töltsd le az INGYENES Útmutató a pénzügyi stabilitáshoz című e-bookomat!

 

Kattints IDE!!

This will close in 20 seconds

40-es Nő vagy és elakadtál a pénzügyeidben?

Nem vagy egyedül. Sok nő küzd hasonló kihívásokkal. Segítek neked, hogy visszaszerezd az irányítást az életed felett.

Napi 10 perc coaching velem megváltoztatja az életed!

Részletekért katt ide!!

This will close in 20 seconds